Čo robíme? Týždeň v Lige /15.-19. mája 2017/

Tento týždeň ubehol veľmi rýchlo. V pondelok sme sa prihlásili s naším nápadom do prezidentovej Výzvy proti extrémizmu, v ktorej sme sa umiestnili v prvej TOP 10 projektov, ale nakoniec sme do výberu 5 najlepších projektov nepostúpili. V každom prípade, náš nápad uvedieme 20.6., pri príležitosti Svetového dňa utečencov. Tak nás nezabudnite sledovať, všetko sa včas dozviete J

Klienti:

Elena Teplanová, koučka našich klientov, aktívne pracovala na zlepšení ich zamestnávania. Dlhoročnú klientku sprevádzala na dva pracovné pohovory, z ktorých jeden vyzerá veľmi nádejne. Dúfame, že to klientke vyjde a tešíme sa, že na Slovensku je veľa ochotných a férových zamestnávateľov, ktorí sú ochotní zamestnať utečenkyne. Medzi takéto firmy patrí aj Accenture, ktorý nám poskytol prostriedky na to, aby Elena mohla vykonávať svoju prácu, čo si veľmi vážime.

Vo štvrtok polícia na sociálnej sieti zverejnila informáciu o tom, že pri Michalovciach bola zadržaná dodávka so 16 cudzincami. To nás okamžite zalarmovalo a Miška Dojčinovičová prípad pozorne sledovala. Polícii sme ponúkli, že ak budú mať cudzinci záujem o bezplatnú konzultáciu s právnikom, sme pripravené do Michaloviec okamžite vycestovať. To nakoniec nebolo potrebné, pretože cudzinci požiadali o azyl a bolo identifikovaných aj niekoľko osamelých detí bez sprievodu, o ktoré sa postarajú v detskom domove. Sme rady, že Polícia identifikovala žiadateľov o azyl a aj osamelé deti a zabezpečila, aby sa s nimi konalo podľa zákona.

Advokačná práca:

Barbora Meššová reprezentovala Ligu na stretnutí #EUROCHILD, európskej siete na ochranu detí. Prezentovala tam našu iniciatívu #detinepatriadovazenia, o ktorú bol veľký záujem. Ochrane detí sa venujeme dlhodobo a budeme v nej pokračovať aj naďalej. Fotka je priamo zo stretnutia a pochádza z facebook stránky Eurochild.

Oxfam organizoval v Bratislave stretnutie organizácií zaoberajúcich sa migráciou z Maďarska, Poľska, Česka a Slovenska. Zúčastnili sme sa tiež, Zuzana Števulová prezentovala v prvom paneli situáciu na Slovensku a následne sme pracovali v jednotlivých skupinách na tom, ako spoločne pohnúť veci v našich krajinách dopredu. Foto pochádza zo stránky Konsorcia nevládních organizací pracujících s migranty v ČR

Odporúčané čítanie:

V stredu večer Ministerstvo vnútra zverejnilo aktualizované štatistiky o počte žiadateľov o azyl v SR k 30.4.2017. Podľa nich od začiatku roka požiadalo o azyl 65 ľudí, 10 ľudí dostalo azyl a 17 ľudí doplnkovú ochranu. Slovenská republika tak za prvé štyri mesiace tohto roku identifikovala až 27 ľudí, ktorí potrebujú medzinárodnú ochranu, čo je viac ako 41% s celkového počtu žiadostí o azyl za tento rok. Podľa nás to je veľmi úspešné číslo a tešíme sa, že ľudia, ktorí potrebujú ochranu, ju aj dostali. Pripravili sme pre vás aj stručnú infografiku k týmto počtom:

Európska komisia zverejnila ďalšiu správu o pokroku v presídľovaní a relokáciách. Vyplýva z nej, že Slovensko zatiaľ premiestnilo 16 ľudí z Grécka a nikoho z Talianska. Komisia odporúča Slovensku, aby zvýšilo počet ľudí, ktorých premiestnime a aby sme boli flexibilnejší pri tom, koho považujeme za vhodného kandidáta. V súčasnosti sú to len slobodné matky s deťmi, ktoré majú doklady. My dodávame, že by sme mohli prijať aj rodiny s deťmi, alebo deti bez sprievodu.

No a pre všetkých, ktorí majú radšej video, tu je záznam diskusie Utečenci: je zamestnanie riešením? Pred časom sme písali o najnovšej knihe profesora Alexa Bettsa z Oxfordu "Refuge", ktorá spôsobila rozruch medzi ľuďmi, ktorí sa témou profesionálne zaoberajú. Nejde len o podstatu, ktorou je vytvorenie akéhosi globálneho kompaktu, ktorého cieľom je poskytnúť utečencom pracovné miesta v krajinách, kde utekajú najviac, ale aj o kritiku, ktorá sa zamerala najmä na to, že tento návrh ignoruje podstatu toho, čo je v téme utečencov problém - neochota štátov dodržiavať svoje záväzky, ku ktorým pristúpili. Jednou z hlavných kritičiek je profesorka Heaven Crawley z Coventry. V piatok títo dvaja diskutovali na pôde Overseas Development Institute a pre všetkých, ktorí sa tejto téme venujete, je to must - watch.