Podporte nás

RELOKÁCIE ODLÚČENÝCH DETÍ

V roku 2021 sme s finančnou podporou Holandského veľvyslanectva v Bratislave realizovali projekt "Relokácie odlúčených detí", cieľom ktorého je podporiť vytvorenie mechanizmov na zrealizovanie prijatia ľudí s utečeneckou skúsenosťou vrátane odlúčených detí v rámci solidarity Slovenska s utečencami a utečenkami. 
 
Webinár Slovensko a solidarita v oblasti azylu a migrácie


15.12. 2021 sme v spolupráci s Právnickou fakultou Trnavskej univerzity v Trnave, zorganizovali  Webinár „Slovensko a solidarita v oblasti azylu a migrácie“. 
 
Rozprávali sme sa o dianí na vonkajšej hranici EÚ, o prejavovaní solidarity smerom k členským krajinám EÚ ako aj vo vzťahu k tretím krajinám a o konkrétnych legálnych, bezpečných a chránených cestách pre utečenky a utečencov.  
 
Ďakujeme novinárkam, predstaviteľkám a predstaviteľom IOMUNHCRMigračného úraduKomunity Sant’ EgidioSlovenskej katolíckej charity a KBSCVEKNadácie Milana ŠimečkuMareeny a Slovenskej humanitnej rady za priblíženie projektov a aktivít svojich organizácií. 
 
Špeciálne ďakujeme dr. Markovi Klaassenovi z Institute of Immigration Law, Leiden Law School, Leiden University za prednášku o vstupe cudzincov a utečencov na územie a o prístupe k azylovému konaniu z pohľadu medzinárodného práva a práva EÚ a pani Júlii Sherwood, ktorá nám priblížila svoj osobný príbeh o nútenom vysťahovaní sa z Československa a o dôležitosti podpory komunity pri začiatkoch života v novej spoločnosti. 
 
Ako povedala jedna z našich dnešných hostiek prof. Kristina Koldinská „migráciu nemôžeme zastaviť silou, migráciu môžeme riadiť“, preto aj v duchu tohto citátu veríme, že dnešným Webinárom sme prispeli k tomu, aby sa slovenská migračná politika riadila humánne, legálne a zodpovedne.  

Projekt "Relocation of Unaccompanied Children" je realizovaný sfinančnou podporou Embassy of the Kingdom of the Netherlands v Bratislave".