Pozrite si naše videá na témy týkajúce sa migrácie, integrácie či utečencov

Migrácia a Slovensko

Aká je súčasná situácia v utečeneckom tábore na Lesbose?

Do utečeneckého tábora na Lesbose prichádzajú utečenci a migranti cez Stredozemné more, s vidinou a nádejou o lepší a bezpečnejší život. V nasledovnom rozhovore sa dozviete, ako to na ostrove naozaj vyzerá či akí ľudia tam žijú - očami novinára, ktorý ostrov osobne navštívil.
 

 

Činnosti Ligy za ľudské práva a financovanie organizácie

Čo je Liga za ľudské práva, aká je právna forma organizácie, ako je financovaná a na čo sa používajú tieto prostriedky? Na tieto a ďalšie otázky odpovedá riaditeľka Ligy Zuzana Števulová.

 


Náboženské dôvody pre udelenie azylu

Riaditeľka Ligy za ľudské práva Zuzana Števulová a advokátka Miroslava Mittelmannová sa rozprávajú o prípade týkajúceho sa náboženského prenasledovania ako dôvodu pre udelenie azylu. Čo to vlastne sú tie náboženské dôvody? Ako sa prenasledovanie z náboženských dôvodov dokazuje? Odpovede na tieto a ďalšie otázky si môžete vypočuť v tomto videu.


Čo sú to bezpečné a legálne cesty pre utečencov a migrantov, ktoré sa navrhujú vytvoriť v rámci EÚ?​

Bezpečné a legálne cesty príchodu utečencov a migrantov do Európskej únie sa spomínajú v rôznych dokumentoch, ktoré prichádzajú z Európskeho parlamentu alebo z Európskej komisie. Čo to ale je a čo tým Európska únia myslí, si vysvetlíme v tomto videu. 
 

Vplyv klimatickej krízy na menšiny a pôvodné obyvateľstvo

Organizácia Minority Rights Group International vydala v júni 2019 správu o vplyve klimatickej krízy na menšiny a pôvodné obyvateľstvo. My sme mali možnosť stretnúť sa s Carlom Sӧderberghom, ktorý za prípravou tejto správy stojí. V nasledujúcom rozhovore sa dozviete o problémoch, ktoré klimatické zmeny prinášajú, o tom, životy koľkých ľudí ovplyvnili v roku 2018 a či vôbec existuje niečo ako "klimatický utečenec."Hoaxy vs fakty

Tisíce migrantov z Afriky smerujú na Slovensko

Jeden z najrozšírenejších hoaxov je, že k nám mieria tisícky Afričanov, ktorých po stovkách ubytuvávame v Humennom. Nie je to pravda. Vypočujte si faktické argumenty v podaní našej riaditeľky Zuzky Števulovej.

 
 

Mimovládne organizácie pašujú ľudí

Hoax o tom, že mimovládne organizácie, ktoré prevádzkujú záchranné lode v Stredozemnom mori, pašujú, alebo pomáhajú pašovať migrantov, je jeden z najrozšírenejších, ktorý sa šíri sociálnymi sieťami. Vypočujte si faktické argumenty v podaní našej riaditeľky Zuzky Števulovej.
 


Brusel sa snaží natlačiť migrantov do členských štátov EÚ

Jednou z dôležitých tém, ktorá sa bude často spomínať pred blížiacimi sa voľbami do Europarlamentu, je téma Kvóty na migrantov - alebo presnejšie - na žiadateľov o azyl - ktorých sa údajne Brusel snaží natlačiť do jednotlivých európskych krajín. V nasledujúcom videu sa s našou riadeteľkou Zuzkou Števulovou môžete pozrieť na to, ako to v skutočnosti je.


 

George Soros s Bruselom rozdávajú utečencom bankomatové karty

Populárny hoax, ktorý sa v posledných mesiacoch šíri najmä z Maďarska a je podporovaný aj maďarskou vládou, hovorí, že údajne sa finančník George Soros spoločne s Bruselom snaží podporovať migráciu tak, že rozdávajú migrantom bankomatové karty. Ako je to naozaj? Zistite vo videu!
 

 

Žiadatelia o azyl dostávajú od štátu 500 - 800 € mesačne

Populárny hoax na Slovensku je ten, že údajne migranti alebo žiadatelia o azyl dostávajú mesačne 500 alebo 800 € a majú zadarmo ubytovanie. Nie je to pravda. Vypočujte si faktické argumenty v podaní riaditeľky Ligy za ľudské práva Zuzky Števulovej.

 

Integrácia ľudí s medzinárodnou ochranou na Slovensku

V minulom videu sme sa rozprávali o rozšírenom hoaxe, že údajne migranti alebo žiadatelia o azyl dostávajú mesačne 500 alebo 800 € a majú zadarmo ubytovanie. V nasledujúcom videu nadväzujeme na túto tému a rozprávame o tom, ako vyzerá integrácia azylantov a cudzincov s doplnkovou ochranou na Slovensku a kto ju platí.
 


EÚ nie je zodpovedná za ľudí zachránených v Stredozemnom mori

Niektorí ľudia si možno myslia, že ľudí, ktorí sa vydajú na čln z pobrežia Líbye, nie je potrebné zachraňovať. Alebo že aj keď ich už zachránime, tak nie sú našou zodpovednosťou pretože sa slobodne rozhodli prekročiť Stredozemné more. Čo na to však hovorí Charta základných práv Európskej únie, Ústava Slovenskej republiky, či námorné právo? Poďme sa spolu na to pozrieť! 


 

Videá o azyle (v angličtine)

Čo je azylové konanie? Môžem uspieť? Aký je rozdiel medzi azylom a doplnkovou ochranou?


Ako dlho trvá azylové konanie? Kde budem bývať? Môžem počas azylového konania pracovať? Môžem do SR priviesť aj svoju rodinu?


 

Čo je Dublinské konanie?Musím vyčkať na výsledok azylového konania na Slovensku? Prečo? Čo, ak nevyčkám?Čo bude nasledovať, keď mi právoplatne skončí azylové konanie? Budem musieť odísť? Hrozí mi zaistenie? 
Tieto videá boli vytvorené v rámci projektu Migračný kompas, ktorý realizuje Liga za ľudské práva, o.z. Nenávratný finančný príspevok je poskytnutý z prostriedkov Operačného programu Efektívna verejná správa z Európskeho sociálneho fondu.