Podporte nás

Fórum o integrácii 2017

Sociálne inovácie, nové technológie či dobré jedlo. To sú slová, ktoré sa nám väčšinou nespájajú s utečencami, Rómami, či bezdomovcami. My sme sa to rozhodli zmeniť.

Nielen v zahraničí, ale aj u nás už existujú úspešné podniky a koncepty, ktoré zapájajú ľudí zo znevýhodneného prostredia do moderného sveta. Technologické firmy vo svete sa spojili do iniciatívy Techfugees a spoločne s utečencami vymýšľajú technické riešenia, ktoré im uľahčujú život. Vo Viedni vznikla reštaurácia Habibi and Hawara, kde utečenci varia pre Viedenčanov skvelé jedlá.

Aj na Slovensku už máme iniciatívy, ktoré robia podobné alebo úplne jedinečné veci, aby zlepšili spolužitie nás všetkých a dali šancu ľuďom, ktorí to majú v živote ťažšie. Sú to aktívni sociálni inovátori, ktorých predstavíme 12. a 13. októbra v košickej Tabačke Kulturfabrik. Program nájdete tu alebo si ho stiahnite nižšie.

Na našom youtube kanály si pozrite videá o niektorých organizáciách, ktoré na Fóre vystúpia:

o.z. Barlička: 

Schopné deti, projekt ETP Slovensko     Kaviareň Dobre dobré, projekt o.z. Vagus

Fórum integrácie organizuje Liga za ľudské práva už štvrtý rok, tentoraz po prvýkrát v Košiciach. Je to priestor, kde sa stretávajú štátne orgány, mimovládne organizácie a ďalší odborníci pracujúci s utečencami a vymieňajú si skúsenosti a hľadajú nové riešenia. Tento rok sme sa rozhodli preniesť Fórum do Košíc a otvoriť ho verejnosti, aby mala možnosť spoznať zaujímavé iniciatívy a projekty občianskej spoločnosti. Dúfame, že to ukáže iný obraz práce s utečencami, taký ktorý hovorí o tom, ako sa veci dajú robiť, keď sa stretne skupina aktívnych a šikovných ľudí s nápadmi, ktorým nie je ľahostajné, čo sa okolo nich deje.

Jedným z výstupov Fóra o integrácii sú aj odporúčania pre tvorcov politík, ktoré sme zaslali Ministerstvu práce, sociálnych vecí a rodiny SR a môžete si ich pozrieť nižšie. 

Podujatie Fórum o integrácii organizujeme s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti SR určenej na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie. Za obsah tohto dokumentu je výlučne zodpovedná Liga za ľudské práva.


Dokumenty na stiahnutie

Program
PDF
cloud_download Stiahnuť
Odporúčania pre tvorcov politík
PDF
cloud_download Stiahnuť
Barbora Meššová uvádza Fórum o integrácii Barbora Meššová uvádza Fórum o integrácii Otvorenie Fóra o integrácii klientmi Otvorenie Fóra o integrácii klientmi Michaela Dojčinovičová Michaela Dojčinovičová Martin Vyšňa Martin Vyšňa Publikum Publikum Publikum Publikum Večerný sprievodný program Večerný sprievodný program Večerný koncert Večerný koncert Večerný koncert Večerný koncert Večerný koncert Večerný koncert Večerný koncert Večerný koncert Večerný koncert Večerný koncert Večerný koncert Večerný koncert Braňo Ondruš o sociálnych podnikoch Braňo Ondruš o sociálnych podnikoch Integračné fórum Integračné fórum