Podporte nás

Čo sme robili v posledných dvoch týždňoch

Veľké zmeny!

Milí fanúšikovia Ligy za ľudské práva, minulý týždeň sme týždňovku nepublikovali, pretože sme sa sťahovali. Po troch rokoch na Štúrovej 3 prišiel čas zmeniť priestor a už týždeň sme nasťahované na Baštovej 5. Nemáme síce ešte internet a telefón, ale tešíme sa z nových priestorov. 

Nová posila

Ak sledujete náš facebook alebo instagram viete, že sa nám zmenila aj právnička. Monika Chaloupková sa rozhodla po troch rokoch vymeniť prácu a nastúpila v advokátskej kancelárii. My sme našli novú právničku - Viktóriu Hollú, ktorá sa práve zaúča v našej košickej kancelárii. V polovici mája však už bude tu! Zoznámte sa s Viki, na ktorú sa už v bratislavskej kancelárii veľmi tešíme:Návštevy zariadení:

Tento týždeň sme navštívili aj všetky azylové zariadenia na Slovensku - Miška s Viktóriou Humenné, Baša Opatovskú Novú Ves a Katka Rohovce a Útvar policajného zaistenia pre cudzincov Medveďov. 

Baša stretla v Opatovskej novú klientku, mladú ženu  v7 (!!) mesiaci tehotenstva. Podľa toho, čo sme sa dozvedeli, ju v Nemecku o uprostred noci vytiahli z postele z bytu, kde žila so svojím partnerom a deportovali na Slovensko. Tomuto kroku nemeckých orgánov vôbec nerozumieme a považujeme ho za kruté a neľudské zaobchádzanie s ohľadom na jej stav. V najbližšom období sa budeme snažiť jej pomôcť. Držte nám palce. 

Odporúčané čítanie

Prečítajte si stanovisko 5 juhoeurópskych štátov k návrhu reformy dublinského systému.

Dôležitý je aj rozsudok Súdneho dvora EÚ v prípade C-353/16, kde súd vyložil, že obete mučenia majú nárok na doplnkovú ochranu aj v prípade, ak by im po návrate do krajiny pôvodu hrozilo, že im úmyselne nebude poskytnutá náležitá psychologická alebo iná odborná starostlivosť.