Podporte nás

Čo sme robili v týždni od 3.4. do 6.4.2018

Prinášame vám prehľad našich aktivít z tohto týždňa. 

Návštevy táborov

Naša kolegyňa Miška navštívila tento týždeň zariadenia pre žiadateľov o azyl v Humennom a v Opatovskej Novej Vsi. Zaujímavé je, že v oboch zariadeniach máme klientov, ktorých zastupujeme a ktorých situácia pripomína súčasnú situáciu na Slovensku. Všetci títo utečenci boli vo svojich domovských krajinách politicki aktívni a snažili sa zmeniť pomery, ktoré u nich vládnu. Dúfame, že ich pomôžeme a získajú u nás azyl. 

Pojednávania na súdoch 

Katarína, naša právnička v bratislavskej kancelárii dosiahla tento týždeň úspech na súde v prípade, na ktorom nám veľmi záležalo. Ide o afganského utečenca, ktorý bol zaistený a požiadal v zaistení o azyl. Migračný úrad zistil, že má dôvody pre poskytnutie medzinárodnej ochrany, táto mu bola udelená a v súčasnosti je už zo zaistenia prepustený a začne sa jeho integračný proces. My sme napadli rozhodnutie o zaistení, ktoré bolo vydané ako druhé v poradí, po tom, čo už požiadal o azyl. Tvrdíme, že toto rozhodnutie bolo nezákonné, pretože mladý utečenec požiadal o azyl a mohol bývať v zariadení pre žiadateľov o azyl. Súd sa s nami stotožnil a dal nám za pravdu, z čoho sa veľmi tešíme. 

Služobné cesty

Naša kolegyňa Baša odcestovala na celý týždeň na Ukrajinu, kde sa zoznamuje so situáciou vnútorných vysídlencov. Ľudia z Ukrajiny žiadajú u nás o azyl ak pochádzajú z vojnou zmietaných častí a táto cesta nám pomôže lepšie pochopiť ich situáciu. Cesta sa uskutočnila v spolupráci s organizáciou Ukrajina-Slovensko SOS. 
Pracovné skupiny

Naša riaditeľka Zuzka sa tento týždeň zúčastnila pracovnej skupiny VRAXu na boj proti nenávistným prejavom na internete. Našu činnosť v tejto oblasti považujeme za veľmi dôležitú a tešíme sa, že táto pracovná skupina zahŕňa množstvo členov priamo z policajných zložiek a ministerstva vnútra a dúfame, že postupne sa podarí spoločnou činnosťou znížiť počet nenávistných príspevkov v online priestore. Držte nám palce! 

Iniciatíva Chceme veriť 

Liga za ľudské práva je členom iniciatívy Chceme opäť veriť v štát. Na štvrtkových zhromaždeniach Za slušné Slovensko vystúpili členovia iniciatívy na pódiách v rôznych mestách Slovenska. Naša riaditeľka prečítala spoločný list iniciatívy na pódiu v Bratislave. Dúfame, že čoskoro dôjde k reálnej zmene v našej krajine, ktorá bude zahŕňať systémové zmeny aj personálny výmeny. Text spoločného vyhlásenia si prečítajte tu  V piatok boli členovia iniciatívy na rokovaní s ministrom vnútra Tomášom Druckerom, na ktorom mu prezentovali požiadavky iniciatívy a preberali návrh novely zákonov týkajúcich sa voľby policajných funkcionárov. Dúfame, že sa nám touto konkrétnou činnosťou podarí prispieť k zmysluplnej a trvalej zmene na Slovensku. Nezabudnite, že petícia Chceme veriť je stále otvorená na podpis tu. Odporúčané čítanie a pozvánky

11. apríla organizuje Goetheho inštitút prezentáciu ľudskoprávnej príručky, na ktorej pracovalo približne 50 nemeckých ústavnoprávnych, ekonomicko- a filozofickoprávnych autoriek a autorov a ktorá prekvapí vysokou úrovňou odbornosti. Prezentácia bude spojená s diskusiou, my sa už veľmi tešíme.

Profesor Steve Peers pripravil detailnú analýzu práv občanov EU27 a Británie po Brexite, blog nájdete tu

Tu si môžete pozrieť záznam z diskusie o Schengene a utečencoch, ktorú organizovala Café Európa a na ktorej sa zúčastnila naša riaditeľka.