Podporte nás

Čo sme robili v týždni od 4. do 8. júna

Návštevy táborov 
Prvý júnový týždeň sme navštívili zariadenie v Humennom, aj v Opatovskej Novej Vsi. Do Opatovskej šla Baša navštíviť rodiny a zraniteľných klientov. Ako sama zhodnotila, bol to náročný 6 hodinový maratón s 10 klientmi a klientkami v 4 rôznych jazykoch za použitia troch tlmočníkov. V Humennom sme zas absolvovali  pohovor s klientom, v prípade ktorého žiadame o humanitárny azyl, nakoľko sa pred niekoľkými rokmi na Slovensku stal obeťou útoku a mal vážne poškodenú hlavu a lebku. Dodnes trpí chronickými bolesťami a je závislý na liekoch na jej utíšenie. V jeho krajine už nikoho nemá, a úroveň verejného zdravotníctva je tam na takej úrovni, že by sa bez peňazí nevedel dostať ani k základným analgetikám.

Pohovory
Viktória zas absolvovala pohovor s klientom na migračnom úrade v Bratislave, ale bola aj nahliadnuť do niekoľkých spisov. V piatok sme zas telefonicky radili panej, ktorá sa sťažovala na obťažovanie susedom. Hovorili sme s veľmi ústretovým príslušníkom Železničnej polície, ktorý nás uistil, že s ňou bude spísané trestné oznámenie a budú sa prípadu venovať. Držíme jej palce!

Letná posila
No a prvy týždeň v kancelárii strávili naše stážistky z Hongkongu, Deborah a Irene. Hneď sa zhostili prípravy svetového dňa utečencov, ktorý si pripomenieme budúcu nedeľu v Starej Tržnici. Obe sú skvelé študentky a naviac nám doniesli milú pozornosť - tvárové masky, čo je fantastický darček pre kanceláriu plnú žien :) Tešíme sa a dúfame, že u nás strávia príjemné a zaujímavé letné mesiace.

Komiks Uletenci

Naše kolegyne Katky a výtvarníčka Danka Krajčová aktuálne pripravujú komiks založený na skutočných príbehoch našich mladých klientov s názvom ULETENCI. Aktuálne na jeho dokončenie potrebujú vyzbierať 2.000EUR, ktoré zbierame na Startlabe. V rámci príspevku si môžete napríklad kúpiť originálnu kresbu z komiksu, či dokonca možnosť stať sa vedľajšou postavou. Tak neváhajte a podporte nás tu. 
​​
Odporúčané čítanie a videnie:

Prečítajte si komentár Catherine Woollard, riaditeľky ECRE, ktorá predpovedá, že reformy tzv. dublinského nariadenia sa zrejme tak skoro nedočkáme. "Asylum in Europe: Where do we go now?"

V keňskom utečenckom tábore KAKUMA sa konala TEDx konferencia. Ide o vôbec prvú TEDx konferenciu v utečeneckom tábore, s utečenecami a pre utečencov. Rečníčkou bola napríklad svetoznáma topmodelka Halima Aden, ktorá sa v tomto tábore objavila a je prvou ženou, ktorá sa objavila na titulke britského Vogue v hidžábe. Bližšie informácie o evente a záznam nájdete tu.

No a pri tej príležitosti si môžete prečítať aj komentár Chitry Ramaswamy v britskom The Guardian o tom, prečo je také dôležité aj mimo svet módy, že britský Vogue dal na titulku modelku v Hijabe.