Podporte nás

Čo sme robili v týždni od 9. do 13. apríla

Diskusie a prednášky

Miška Dojčinovičová bola cez týždeň na Základnej škole v Rakovciach nad Ondavou, kde so žiakmi besedovala o utečencoch a našej práci. Od pani zástupkyne pani Volčkovej sme dostali veľmi milé poďakovanie: "Bolo super. Ďakujeme.  Želám Vám veľa úspechov vo Vašej zaujímavej práci s ľudmi v núdzi." Tešíme sa na ďalšie podobné diskusie! 
Projektové stretnutie v Budapešti

Peťo Ivanič strávil tento týždeň 3 dni na lodi v Budapešti pri plánovaní troch rokov zaujímavých novinárskych príležitostí pre aktívnych, ale aj pre budúcich žurnalistov. Majú sa na čo tešiť. Na projekte spolupracujeme s Minority Rights Group International a ďalšími partnermi z Európy. Na fotke je výhľad z lode na budovu parlamentu.


Návštevy táborov

Miška bola v stredu v Humennom, kde sa stretla s novým žiadateľom o azyl a poskytla mu základné informácie o priebehu azylového konania. Katka sa telefonicky spojila s tromi novými klientami z Pakistanu, ktorí sú v ÚPZC Medveďov a chcú sa informovať o azylovom konaní. Budúci týždeň ich príde navštíviť. 

Naša Monika minulý týždeň spadla z bicykla a tak musela byť celý týždeň doma. Dnes však prišla na chvíľku do práce, pretože ani počas pobytu doma nezaháľa, ale píše žaloby na súd. Držíme jej palce, nech sa jej polepší!

Čo ju tento týždeň veľmi potešilo, bol rozsudok Najvyššieho súdu SR, v ktorom nám súd dal za pravdu a vrátil vec migračnému úradu na nové rozhodnutie. Ide tu o prípad bývalého sudcu v Afganistane, ktorému sa Taliban vyhrážal a zabil mu dcéru. Výborný rozsudok obsahuje viaceré dôležité právne vety, na fotku sme vybrali časť týkajúcu sa dôležitosti výsluchu maloletých detí - žiadateľov o azyl a zohľadnenia špecifickosti foriem prenasledovania detí:
Odporúčané čítanie a videnie: 

Naša riaditeľka Zuzana Števulová bude v nedeľu podvečer diskutovať na festivale Jeden Svet v Banskej Štiavnici. 

Súdny dvor Európskej únie vydal rozsudok v prípade A and S v Staatssecretaris van Veiligheid en Justitie a rozhodol, že dieťa bez sprievodu má právo na zlúčenie s rodinou aj v prípade, ak počas konania nadobudne plnoletosť. Ide o dôležitý rozsudok podporujúci práva detí v azylovom konaní.