Infografiky o migrácii s príbehom

V nasledujúcej minisérii sme pre vás pripravili zaujímavé štatistiky o migrácii, ktoré vám prerozpráva Raj z Indie a Vladyslav z Ukrajiny.
Predstavujeme vám Raja z Indie, ktorý pracuje ako softvérový inžinier v Bombaji a má 30 rokov. Aktuálne dostal niekoľko ponúk na novú prácu z rôznych krajín a zvažuje, ktorú prijme a kam sa presťahuje. Preto si pozerá, ako sú na tom jednotlivé kontinenty a krajiny s prisťahovalectvom a rozmýšľa, kde sa mu bude najviac dariť a kde by chcel nasledujúcich pár rokov žiť. Pozrime sa na to spolu! 

Napadlo Vás, že keďže sa Raj sťahuje do zahraničia a opúšťa svoje rodisko, stane sa z neho zahraničný migrant? Ľudia migrujú z rôznych dôvodov, ktorými môžu byť štúdium, práca, nová rodina, cestovanie, dovolenkovanie či dlhodobé vzdelávanie. Ak sa človek snaží získať lepšiu životnú perspektívu, tak ako Raj, ide o ekonomickú migráciu. Súčasne ide aj o dobrovoľnú migráciu, pretože ho vonkajšie okolnosti k sťahovaniu nenútia.


 
Po zvážení všetkých možností sa Raj rozhodol, že sa presťahuje do Európskej únie a zvolil si pracovnú ponuku z Nemecka. Zavážilo to, že v EÚ už žije množstvo cudzincov, vrátane jeho krajanov a teda nebude ťažké sa adaptovať a nie je to až tak ďaleko z Indie, ako napríklad Kanada. Pri skúmaní možností sa na jednom internetovom fóre spriatelil s Vladyslavom z Ukrajiny, ktorý tiež skúmal možnosti, ako sa z Ukrajiny presťahovať inam. Vlad nechce žiť na Ukrajine, pretože v časti krajiny je vojna a celková politická a ekonomická situácia v krajine nie je najlepšia. Vlad má 29 rokov, ale na rozdiel od Raja je už ženatý a má ročnú dcéru. Chcel by sa presťahovať aj s rodinou, ale nie veľmi ďaleko, aby sa po pár rokoch mohli všetci vrátiť. Preto hľadal na internete najlepšie možnosti imigrácie do EÚ pre Ukrajincov. Ako to v EÚ teda vyzerá?
 
Situácia Vlada je príkladom zmiešanej migrácie, pretože má aj dôvody, ktoré zodpovedajú nedobrovoľnej migrácii - teda, že vonkajšie okolnosti ho nútia odísť zo svojej krajiny. Takýmito dôvodmi môže byť vojna, prenasledovanie, klimatické podmienky, prírodné katastrofy alebo iné krízové situácie. Hľadanie lepších životných podmienok zas môže byť považované za dobrovoľnú migráciu, z vlastného rozhodnutia. V podobnej situácii ako Vlad sú dnes aj iní ľudia nielen v krajinách, kde je vojna alebo panuje nedemokratický režim, ale aj v krajinách, ktoré sú postihnuté zmenou klímy, ktorá vyvoláva nepriaznivé ekonomické podmienky, ale zároveň aj zhoršuje už existujúce alebo vyvoláva násilie alebo konflikty. 


 
Keď Vlad hľadal informácie o migrácii do EÚ, prvé, na čo v angličtine narazil, boli štatistiky o tom, koľko ľudí žiada v Európe o azyl a koľko žiadateľov o azyl prišlo cez Stredozemné more. Pozrime sa na ne spolu!

Žiadateľ o azyl je právny termín, ktorým označujeme človeka, ktorý žiada o udelenie azylu (uznanie za utečenca). Aby štát v človeku “spoznal” utečenca, musí s ním vykonať azylové konanie. 


 
Raj momentálne zvažuje, že sa kvôli práci presťahuje do inej krajiny v rámci EÚ. Jednou z možností je aj Slovensko! Prezerá si čísla o počte cudzincov, ktorí v súčasnosti na Slovensku žijú, vrátane občanov EÚ a štátnych príslušníkov tretích krajín. Pri pohľade na štatistiky sa rozpráva s Vladom o svojich možnostiach a potenciálnom živote na Slovensku.
 
Vlad našiel na internete viacero ponúk na prácu pre Ukrajincov na Slovensku a s Rajom preberá, aké sú jeho možnosti. Raj ho síce presviedča, aby sa rozhodol pre ponuku z Nemecka, pretože by bol rád, ak by Vlad prišiel s rodinou žiť do toho istého mesta a mohli by sa navštevovať, no pre Vladovu manželku by bolo ľahšie ostať niekde, kde sa dorozumie a kde bude ľahké stretnúť iných Ukrajincov. Ukazuje preto Rajovi štatistiky zo Slovenska, kde je najviac cudzincov práve z Ukrajiny.


 
Keď Vlad s Rajom diskutujú o počtoch cudzincov v Nemecku a na Slovensku, snažia sa dozvedieť aj o nejakých osobných skúsenostiach iných. Tak sa zoznámia online so študentom Mehmetom, ktorý uteká z Turecka pred vládou, ktorá  potláča vládou vnímaných nepriateľov a kritikov. Mehmet je žiadateľom o azyl na Slovensku a žije v Bratislave. Aktuálne brigáduje, pretože čaká na súdne konanie, keďže dostal zamietavé rozhodnutie vo veci jeho žiadosti o azyl. Mehmet s nadšením opisuje Vladovi život v Bratislave, ktorá sa mu páči. Vladovi sa to pozdáva a rozhodne sa pre pracovnú ponuku šoféra autobusu MHD v Bratislave.  Nadšený sa následne stretáva po prvýkrát s Mehmetom v skutočnom svete, nielen online. Mehmet má dobré správy - vyhral na súde!

Je to skvelé, keďže rozdiel v počte žiadostí o azyl a poskytnutých azylov na Slovensku je veľmi výrazný. Je zrejmé, že Slovensko udeľuje v porovnaní s inými krajinami EÚ oveľa menej azylov.  Preto sa tešia, že Mehmetovi súd vyhovel a že Vlad získal prácu v Bratislave a povolenie na prechodný pobyt. Dúfajú, že Raj ich v novom domove príde čoskoro navštíviť.
 

* údaje sú k 31.5.2019

Táto aktivita je  podporená v rámci projektu Migračný kompas, ktorý realizuje Liga za ľudské práva, o.z. Nenávratný finančný príspevok je poskytnutý z prostriedkov Operačného programu Efektívna verejná správa z Európskeho sociálneho fondu.