Podporte nás

Komiks Uletenci navštívil aj Banskú Štiavnicu

V Art Cafe v Banskej Štiavnici sa v nedeľu 28.4.2019 doobeda uskutočnilo predstavenie komiksu Uletenci štiavnickým čitateľom. Uletenci sú knižkou, ktorá zábavne ale aj realisticky opisuje skutočné príbehy piatich ľudí, cudzincov - utečencov, ktorí boli nútení opustiť svoju krajinu a našli nový domov a nový život na Slovensku. Knižka bola vydaná v roku 2018 Ligou za ľudské práva, občianskym združením, ktoré sa už od roku 2005 profesionálne venuje azylovému a migračnému právu a integrácii utečencov žijúcim na Slovensku.
 
Komiks Uletenci je spoločným dielom právničky Ligy za ľudské práva Kataríny Fajnorovej, sociálnej pracovníčky Katolíckej Charity Kataríny Marinovej a výtvarníčky Daniely Krajčovej. Je určený predovšetkým deťom od 10 rokov, aby si v ňom prečítali smutno veselé zážitky, ktoré utečencom prináša život v našej spoločnosti a zároveň sa nechali uniesť ich spomienkami z detstva – prečítali si o dobrodružstvách z ďalekých krajín - zo Somálska, zo Sýrie, Afganistanu či z Etiópie. Diváci sa mohli opýtať nielen na to, ako komiks vznikal ale aj na to, čo autorky podnietilo k jeho napísaniu.
 
Po predstavení knihy nasledovala diskusia s autorkami textu a ilustrácií, ako aj s mladým utečencom z Afganistanu, Bakhtuom, ktorý na Slovensko prišiel sám bez rodiny v čase, keď bol ešte dieťaťom. Divákov pravdepodobne najviac zaujal Bahtuov príbeh. Porozprával, prečo sa ho jeho rodičia rozhodli poslať do zahraničia, ako vyzerala jeho pol ročná cesta z rodného Afganistanu, aj aké boli prvé mesiace života na Slovensku, či prvý telefonát s mamou po roku odlúčenia.
 
Výtvarníčka Daniela Krajčová, ilustrátorka komiksu, ktorá s utečencami pracuje už od roku 2009, sa zároveň v apríli zúčastnila mesačnej umeleckej rezidencie v rezidenčnom centre Banská Stanica v rámci programu EDU AIR a malí aj veľkí obyvatelia Štiavnice sa s ňou mohli stretnúť na mnohých umeleckých workshopoch organizovaných občianskym združením Štokovec v rámci aktivít Mesta kultúry 2019.
 
Za zorganizovanie pútavej diskusie ďakujeme Art Cafe a za podporu vydania komiksu ďakujeme Bratislavskému samosprávnemu kraju.