Podporte nás

PONÚKNIME BEZPEČIE ĽUĎOM Z AFGANISTANU

Slovenské mimovládne organizácie Liga za ľudské práva a Mareena iniciovali výzvu vláde Slovenskej republiky, aby poskytla bezpečie ďalším ľuďom z Afganistanu. Majú desiatky mien.

Piatok, 20.august 2021

Súčasná situácia v Afganistane predstavuje priame ohrozenie života, alebo stratu základných práv a slobôd pre mnohých jej obyvateľov a obyvateľky, najmä pre ženy a dievčatá.

Liga za ľudské práva a Mareena oceňujú vyjadrenia a ochotu premiéra Eduarda Hegera, ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka a ministra obrany Jaroslava Naďa pomôcť ľuďom, ktorí sa ocitli sa v nebezpečenstve. Špeciálne si vážia nasadenie zamestnancov a zamestnankýň Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Teheráne, ktorí takmer bez prestávky reagujú na podnety, ktoré sú im adresované.

V posledných dňoch sa na iniciátorov výzvy obrátilo množstvo ľudí so žiadosťou o pomoc pre svojich blízkych alebo známych, ktorí sa aktuálne nachádzajú v Afganistane a ocitli sa v nebezpečenstve. Na tomto zozname je už viac ako 100 mien a ďalšie neustále pribúdajú. 

Organizácie majú svedectvá viacerých ľudí, ktorých sa situácia v Afganistane osobne týka. Jedným z nich je občan Afganistanu, ktorý na Slovensku niekoľko rokov žije a ktorý sa obáva o svoju sestru, študentku medicíny na Slovensku s vynikajúcimi výsledkami. Išla navštíviť rodinu, uviazla v Afganistane a nie je jasné, či sa jej podarí vrátiť a doštudovať.

„Veľmi sa bojím o jej budúcnosť a bezpečnosť mojej rodiny, situácia je nepredvídateľná“, hovorí jej brat.


Slovensko zatiaľ evakuovalo z Afganistanu 24 osôb – svojich občanov, ich rodiny a ľudí, ktorí so Slovenskom spolupracovali.

Vzhľadom na dramatickú situáciu v Afganistane sme však presvedčení, že je potrebné urobiť viac

Mnoho ľudí, ktorým chcú iniciátori pomôcť, má na Slovensku rodinu alebo známych a teda vytvorený podporný systém. Zároveň sa obom organizáciám podarilo získať podporu od zamestnávateľov, vzdelávacích inštitúcií a miest, ktoré im ponúkajú pracovné miesta, štipendiá alebo inú formu pomoci pre ľudí z Afganistanu, ktorí by prišli na Slovensko.

Iniciátori spolu s ďalšími neziskovými organizáciami dnes spustili verejnú výzvu, v ktorej žiadajú vládu Slovenskej republiky, aby poskytla bezpečie a šancu na dôstojný a slobodný život ďalším ľuďom z Afganistanu, ktorí sú v ohrození a vytvorila pre nich program pomoci. K jej podpore vyzývajú verejnosť aj ďalšie organizácie.

Viac o vyzve nájdete tu.

Podporiť nás finančne môžete tu

Kto sme

Iniciátormi výzvy sú organizácie Liga za ľudské práva a Mareena.

Liga za ľudské práva je občianske združenie, založené v roku 2005 právnikmi a advokátmi, ktorí sa venujú pomoci cudzincom a utečencom na Slovensku. Cieľom združenia je presadzovanie transparentnej, dôstojnej a zodpovednej migračnej, azylovej a integračnej politiky a snaha o posilňovanie postavenia samotných cudzincov a utečencov. 

Mareena je občianske združenie, ktoré sa od roku 2017 venuje integrácii utečencov a ostatných cudzincov do slovenskej spoločnosti. Jej víziou je Slovensko, ktoré je bezpečným a dôstojným domovom pre všetkých, bez ohľadu na ich národnosť, etnickú, či náboženskú príslušnosť.

Viac informácií

Odkaz na výzvu pre vládu SR: https://cutt.ly/ludom-z-afganistanu

Kontaktná osoba Liga za ľudské práva
Zuzana Števulová
telefón: 0907 652 036
email: stevulova@hrl.sk 
 
Kontaktná osoba Mareena
Michaela Pobudová
telefón: 0911 380 359 
email: michaela.pobudová@mareena.sk

Dokumenty na stiahnutie

TLAČOVÁ SPRÁVA NA STIAHNUTIE
PDF
cloud_download Stiahnuť