Podporte nás

Prvá diskusia o Uletencoch za nami

Rozprávali sme sa o historicky prvom slovenskom komikse o utečencoch.

Projekt Uletenci je komiksovou knižkou, ktorá opisuje skutočné príbehy piatich ľudí – cudzincov a utečencov, ktorí boli nútení opustiť svoju krajinu a našli nový domov a nový život na Slovensku. Knižka bola vydaná v roku 2018 Ligou za ľudské práva. V spolupráci s Goetheho inštitútom sme pripravili 30. januára diskusiu s autorkami a dvomi hlavnými hrdinami, ktorej sa mohla zúčastniť široká verejnosť.

„Celé to začalo mojou študentskou stážou vo Francúzsku, v jednom kultúrnom komunitnom centre, kde sa s utečencami pracovalo. Keď som sa vrátila na Slovensko, začala som sa o túto tému viac zaujímať. Oslovila som Slovenskú humanitnú radu, a to boli začiatky mojej dobrovoľníckej práce,“ konštatuje výtvarníčka Daniela Krajčová, ilustrátorka komiksu, ktorá s utečencami pracuje už od roku 2009. V rámci tohto dobrovoľníctva sa dostala aj do tábora v Rohovciach, kde sa nachádzajú žiadatelia o azyl. Vymýšľali tam pre nich rôzne tvorivé aktivity. Neskôr sa zoznámila s Katkou Marinovou a Katkou Fajnorovou, spoluautorkami knižky, ktoré pracovali pre Ligu. Všetky tri potom spolu pracovali na rôznych projektoch týkajúcich sa témy utečencov. Tie boli predchodcami komiksu, ktorý bol prirodzeným vyústením ich spolupráce. Hlavným dôvodom vzniku tejto knižky bola situácia, ktorá vznikla po roku 2015, a vyhrotená verejná diskusia o utečencoch.

Literárne postavy z komiksu ožili v miestnosti vďaka prítomnosti Faisala – mladého chlapca z Afganistanu, a Khadry – Somálčanky, ktorá je pravdepodobne mediálne najznámejšia utečenkyňa žijúca na Slovensku, a ktorá žije v Bratislave so svojim synom. Tí nám porozprávali o tom, aký bol ich život v domovskej krajine a aká je ich aktuálna situácia.

„V Bratislave som už štvrtý rok a musím povedať, že každý rok je lepší a lepší. Učím sa slovenčinu, našla som si prácu, môj syn tu chodí do školy, páči sa nám tu,“ komentovala počas diskusie Khadra. „Byť cudzincom na Slovensku je pre mňa dosť ťažké. Ja konkrétne chodím na strednú školu a som najstarší spomedzi mojich spolužiakov, mám 22 rokov a na mnohé veci mám už zrelší pohľad ako väčšina z nich. Takže komunikácie je niekedy ťažšia. Nehovoriac o tom, že sa musím učiť napríklad Mor Ho po slovensky:) Niekedy ľudia nechápu, kto som a prečo som tu, aj preto sa snažím zúčastňovať aktivít, kde o tom môžem hovoriť,” dodal Faisal svojou peknou slovenčinou.

Celé podujatie moderoval v príjemnej atmosfére Michal Hvorecký.

Komiks Uletenci je určený predovšetkým deťom, aby si v ňom prečítali smutno veselé zážitky, ktoré utečencom prináša život v našej spoločnosti a zároveň sa nechali uniesť ich spomienkami z detstva – prečítali si o dobrodružstvách z ďalekých krajín - zo Somálska, zo Sýrie, či z Etiópie V prípade záujmu si ho môžete zakúpiť v kníhkupectvách Martinus, Gorila a Artforum.

S komiksom máme ale aj ďalšie plány. Chceli by sme s ním osloviť základné a stredné školy a kultúrne inštitúcie v Bratislavskom kraji a ponúknuť im zaujímavý workshop pre žiakov aj s hrdinami a hrdinkami. Dúfame, že tak sa nám podarí priblížiť túto tému verejnosti. Držte nám palce!

Táto aktivita je podporená v rámci projektu Migračný kompas operačného programu Efektívna verejná správa z Európskeho sociálneho fondu. Za podporu vydania komiksu ďakujeme Bratislavskému samosprávnemu kraju.