Podporte nás

Čo sme robili v týždni od 12. do 16. marca

Prinášame vám prehľad našej činnosti za uplynulý týždeň. 

Návštevy táborov

Naša právnička Katka navštívila tento týždeň Rohovce a Medveďov a Miška navštívila dvakrát Humenné, pretože sa tam zúčastnila aj vstupného azylového pohovoru s klientom. Katka poskytovala právnu pomoc klientom z Afganistanu, Bosny a Hercegoviny, Iránu a Srí Lanky. V prípade jedného z klientov, mladíka z Afganistanu, podávame žalobu proti jeho opätovnému zaisteniu, pretože je veľmi mladý, požiadal o azyl a čestne pred políciou vyhlásil, že na Slovensku chce ostať, získať tu medzinárodnú ochranu a študovať IT. Držte mu palce! 

Pojednávania

Monika v stredu zastupovala klienta na pojednávaní pred Krajským súdom v Bratislave, kde išlo o dublinské konanie a odovzdanie do Maďarska. Veľmi sa tešíme, že Krajský súd sa stotožnil s našimi námietkami, pretože v Maďarsku hrozí žiadateľom o azyl nespravodlivé zaobchádzanie. Prípad sme teda vyhrali a budeme sa snažiť aby tu klient mohol ostať. 

Právničina

Písali sme tiež novú žalobu v prípade klienta z Burundi, ktorému opakovane nebol udelený azyl. S týmto sa nestotožňujeme, pretože situácia v Burundi je veľmi vážna a náš klient má dôvody na udelenie azylu. V predchádzajúcom konaní sa na našu stranu priklonil aj Krajský súd, uvidíme, ako to dopadne tentoraz. Monika má za sebou aj doplňujúci pohovor klienta z Egypta, dúfame, že to dopadne dobre, pretože už očakávame rozhodnutie v jeho veci. 

Stretnutie so ženami v Tabačke

V Tabačke sme mali stretnutie s našimi klientkami. Dohodli sme sa, že 29.marca spojíme oslavy Nawrozu (Nového roka podľa perzského kalendára) a Veľkú Noc. Takže už teraz vyfukujeme vajíčka, aby sme ich mohli spolu vyzdobiť a afgánske ženy navaria nejaké ich domáce dobroty. 

Výzva "Chceme opäť veriť v štát"

V spolupráci s ďalšími mimovládnymi organizáciami a aktivistami sme pripravili výzvu "Chceme opäť veriť v štát". Aktuálne ju už podporilo viac ako 164 osobností a môžete aj vy, podpisom na tejto stránke. Tu je celý text: 

"Brutálna vražda investigatívneho novinára a jeho snúbenice prelomila nedotknuteľnú hranicu. Odteraz žijeme v krajine, kde môže pre prácu hroziť smrť kľúčovým strážcom demokracie aj ich blízkym. Odhalenia Jána Kuciaka siahali k najmocnejším tohto štátu a ich možným prepojeniam na organizovaný zločin, oligarchov či rozsiahlu korupciu.

Dôvera nás občanov v schopnosť vlády zaistiť nezávislé inštitúcie, právo a bezpečie bola touto udalosťou hlboko otrasená. Je prirodzené, ak po takej traumatizujúcej udalosti občania vyjadrujú nedôveru vláde a chcú dostať novú šancu rozhodnúť, komu zveria mandát spravovať krajinu.

Podporujeme preto základné ústavné právo ľudí slobodne protestovať. Považujeme ho za autentický prejav občianstva, ktorý vyplýva z aktuálnej spoločenskej situácie a akútnej, dlho ignorovanej potreby obnoviť vládu práva i inštitúcie, ktoré ochránia verejný záujem pred záujmom úzkej skupiny mocných.

Vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej nemôže ostať nevyšetrená. Nutne potrebujeme odpovede na otázky, kto ju vykonal a kto si ju objednal. Akékoľvek zlyhanie vo vyšetrovaní a spravodlivom treste bude našu spoločnosť prenasledovať desaťročia rovnako ako Mečiarove amnestie či iné nepotrestané prešľapy vplyvných ľudí.

Jánova práca siahala príliš blízko k politickým špičkám. Mnohé vyšetrovacie verzie môžu ohrozovať ich povesť a kariéru, čo vytvára neudržateľný konflikt záujmov. Vládni predstavitelia preto musia vytvoriť pre orgány činné v trestnom konaní nezávislý priestor, ktorý umožní preveriť akúkoľvek potrebnú stopu bez tlakov a neformálnych vplyvov.

Rovnaké garancie musí množstvu slušných a erudovaných vyšetrovateľov či prokurátorov poskytnúť aj vedenie polície a prokuratúry. Zistenia Jána Kuciaka príliš zreteľne odhaľovali, v čom šéfovia týchto orgánov doteraz zlyhávali a čo verejnosť už dlhšie pozorovala cez množstvo nedošetrených korupčných káuz či kvalitných odborníkov, ktorí boli nútení tieto inštitúcie opustiť. Svedectvo špeciálneho prokurátora Vasiľa Špirka prinieslo poslednú kvapku, ktorá dôveru verejnosti celkom naštrbila.

Demokracia životne potrebuje nezávislú a fungujúcu políciu, prokuratúru či súdnictvo. Bez nich sa nedá zabezpečiť právny štát. Smrť Jána Kuciaka aj svedectvo prokurátora Špirka sú prejavmi hlbokého rozkladu tohto kľúčového demokratického piliera.

Žiadame preto policajného prezidenta Tibora Gašpara a špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, aby odstúpili a dali šancu svojim inštitúciám získať späť dôveru občanov.

Žiadame vládnych predstaviteľov, aby post ministra vnútra obsadili osobou, ktorá požíva širokú dôveru spoločnosti a má nespochybniteľný profesionálny a morálny kredit.

Žiadame zodpovedných, aby v tejto výnimočnej situácii vybrali dočasných nástupcov vedenia polície a špeciálnej prokuratúry v otvorenom procese s jasnými kritériami, a aby mali títo predstavitelia preukázateľné skúsenosti, vysokú odbornosť a nespochybniteľný morálny kredit.

Žiadame vedenie generálnej prokuratúry, aby zabezpečilo mimoriadny dohľad nad vyšetrovaním vraždy Martiny Kušnírovej a Jána Kuciaka, ale aj prípadov, na ktoré poukázal, s účasťou nielen medzinárodného tímu, ale aj široko akceptovaných domácich morálnych a odborných autorít.

Žiadame politickú reprezentáciu a zodpovedné inštitúcie, aby v krátkom čase vytvorili priestor pre prípravu takých systémových opatrení pre políciu, prokuratúru a súdy, ktoré prinesú ich skutočné a trvácne ozdravenie. Hĺbková reforma justičných zložiek by mala zahŕňať nielen systémové opatrenia pre ich nezávislosť, vysokú odbornosť a efektívny manažment, ale aj pre otvorený a súťažný výber ich predstaviteľov. Zástupcovia odborných organizácií medzi nami sú pripravení v krátkom čase predložiť súbor návrhov pre také opatrenia a vstúpiť do dialógu o ich prijatí.

Viac ako kedykoľvek predtým potrebujeme obnoviť dôveru v inštitúcie tohto štátu a jeho politickú reprezentáciu. Viac ako kedykoľvek predtým potrebujeme urobiť všetko preto, aby sme si raz mohli s istotou opäť povedať, že žijeme v krajine, kde nevraždia novinárov pre ich prácu.

Chceme poznať pravdu. Potrebujeme nezávislé čestné inštitúcie a vládu práva. Na pamiatku Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej."

Pridajte sa k výzve aj vy. Tieto zmeny sú dôležité, pretože nám môžu zabezpečiť spravodlivosť bez ohľadu na to, kto je aktuálne premiérom, či ministrom vnútra. #chcemeverit 

Príjemný víkend!