Podporte nás

Čo sme robili v týždni od 17. do 21.9.

Týždňovka je späť!
Po dlhšej letnej pauze je späť naša týždňovka. a hneď tento týždeň bol bohatý na udalosti!

Začiatkom týždňa nás navštívila právnička Baša z Košíc, ktorá sa zúčastnila seminára o pripomienkovaní zákonov a v stredu zastupovala ťažko chorého klienta na pojednávaní pred Krajským súdom v Bratislave. Prípad sme vyhrali a dúfame, že tentoraz už Migračný úrad udelí nášmu klientovi humanitný azyl. Ako Baša povedala, "niet väčšej humanity ako udeliť azyl ťažko chorému človeku". Rozhovor s ňou si môžete pozrieť na našom instagrame, aj v stories a celý na facebooku alebo tu:


V stredu bola naša riaditeľka Zuzka na konferencii "Právne, fornezné a ekonomické aspekty medicíny", kde prezentovala lekárom informácie o tom, ako majú zdravotnú starostlivosť zabezpečenú azylanti, osoby s doplnkovou ochranou a žiadatelia o azyl. Často sa totiž stretávame s problémom, že najmä pri cudzincoch s doplnkovou ochranou lekári nevedia, kam ho majú zaradiť, keďže títo cudzinci nie sú účastníkmi verejného zdravotného poistenia, ale náklady za ich ošetrenie prepláca Migračný úrad. 

Vo štvrtok a v piatok sa právničky Baša a Viki zúčastnili seminára Migrace v souvislosti střední a juhovýchodní Evropy v sídle českej verejnej ochrankyne práv v Brne. Baša na konferenici hovorila o tom, ako pomáhame zraniteľným žiadateľom o azyl. Živý prenos z konferencie nájdete tu


Nezabudnite tiež, že dnes je Medzinárodný deň mieru, ktorý si pripomíname aj my v Lige za ľudské práva:Ak sledujte naše sociálne siete, možno ste si všimli, že sa náš tím mení a rozrastá. Aktuálne hľadáme novú finančnú a projektovú koordinátorku alebo koordinátora a v najbližších dňoch zverejníme aj inzerát na PR experta/ku. Tak sledujte našu rubriku "Kariéra", alebo aktuality, či náš facebook:


Čo čítať?

Tento týždeň začali v Martinuse predávať novú knižku od spisovateľa Khaleda Hosseiniho "Sea Prayer". Knižka bola inšpirovaná smrťou malého Alana Kurdiho pred tromi rokmi pri pobreží Turecka. Výťažok z knihy ide UNHCR a Nadácii Khaleda Hosseiniho a aktuálne sa chystá aj slovenský preklad. Určite si ju kúpte a darujte aj svojim kamarátom! 

ECRE upozorňuje na to, že Európska komisia zverejnila návrh prepracovanej návratovej smernice. Celý článok nájdete tu

Refugees Deeply zverejnilo zaujímavý článok o tom, ako začínajú byť mestá aktívnejšie v oblasti ochrany utečencov. Veľmi zaujímavý článok, ktorý stojí za prečítanie. 

No a Info.cz podrobne popisuje, čo je pravda a čo nie v českej kauze pomoci 50sirotám zo Sýrie tu.

Pekný víkend!