Nastaran Alaghmandan Motlagh: "Môj život na Slovensku a oslavy Nového roka (Silvestra)"

Moja prezývka je Nasi, ale celé meno je oveľa dlhšie. Som z Teheránu, čo je hlavné mesto Iránu. Bývam v Bratislave už vyše 10 rokov. Keď sa ma ľudia pýtajú: “Prečo Slovensko?”, väčšinou odpoviem: “Prečo nie?”.

Fotka: Nasi zo sesternicou na oslavách Nového roka 2012 v Starom meste v Bratislave

Pre mňa Slovensko bolo miesto, kde som vyrastala od 15 rokov. Moji rodičia sa rozhodli odisť z Iránu dávno pred tým, než sme prišli sem. Oni dlho hľadali a nakoniec sa rozhodli pre Slovensko. I keď som na začiatku nerozumela prečo, teraz už konečne chápem. Slovensko je oveľa ekonomicky stabilnejšie a je niekedy ťažké vysvetliť Slovákom, prečo ekonomická stabilita je až tak dôležitá. Lebo, kým nežiješ v horšej situácii, tak tomu nebudeš na 100 percent rozumieť.

Od začiatku keď sme sem prišli, tak moji rodičia ma upozornili, že nie sme na dovolenke, a že integrácia do slovenskej spoločnosti nám uľahčuje život. Začali sme sa učiť po slovensky, a priznám sa, že aj teraz po 10 rokoch stále nerozumiem niektorými veciam v gramatike. Ale to nevadí, lebo Slováci vedia, že slovenčina je ťažký jazyk a sú vďační, že cudzinci sa ju snažia naučiť.

Integrácia neznamená len sa naučiť váš jazyk, ale porozumieť aj Vašej kultúre a tradíciám. Podľa mňa sa v tomto ohľade niekedy Slováci a Iránci podobajú. Napríklad, december a koniec roka je celkovo čas na to, aby sme ho trávili spolu s rodinou. My to máme podobne, aj keď väčšinou Iránci neoslavujú Vianoce a nemáme vtedy prázdniny, je pre nás dôležité byť s rodinou cez prázdniny. Vaše vianočné tradície mi prídu krásne hlavne kvôli tomu, že máte také krásne jedlá! Ale aj silvestrovské tradície sú super.

V Iráne mame iný kalendár, a tak neoslavujeme Nový rok v decembri. Teraz je v Iráne rok 1399! Nový rok slávime v marci, okolo 20. alebo 21. marca, lebo vtedy začína jar. My oslavujeme Nový rok vtedy, keď príde jar a vystrieda zimu. Jar je symbolom narodenia alebo obnovenia zeme. Keď príde Nový rok, my si sadneme k stolu s rodinou a dávame na stôl 7 vecí, ktoré symbolizujú zdravie, šťastie, a ďalšie dobré veci. To znamená, že takto budeme zdraví a šťastní v novom roku.


Fotka: Stôl na iránsky Nový rok, ktorý sa volá “haft-sin”

Takto som bola zvyknutá oslavovať Nový rok ja, keď sme prišli na Slovensko. Keď som sa dozvedela o vašej novoročnej tradícii, bola som veľmi zvedavá. Pre mňa bol toto krásny kultúrny zážitok. Mne sa veľmi páči, že trávite čas spolu, a nie doma, ale idete von. Samozrejme to neznamená konkrétne do mesta, ale aspoň na ulicu.

Najprv keď som o tom počula, bola som trochu v šoku, hlavne kvôli tomu, že je tak zima v decembri! Ale stačí si obliecť väčšiu bundu, dať si varené víno alebo drink, a už ste pripravení prijať nový rok. Alebo napríklad to, aj keď je Nový rok o polnoci, čo môže byť celkom neskoro, neznamená, že sa deti nemôžu pridať. Ja si pamätám prvýkrát, keď som videla novoročné oslavy v Starom meste v Bratislave, som sa fakt tešila. Pôsobilo to ako malý festival a všetci vyzerali vzrušení, a keď začal Nový rok presne o 00:00, tá pyrotechnika a ohňostroj vyzeral mega! A ešte, že nikto nebol úplne sám, všetci mali pri sebe svojich blízkych.

Podľa mňa mať takú pozitívnu náladu je veľmi dôležité, keď chcete prijať nový rok. Začať nový rok s pozitívnou náladou vám môže pomôcť, keď budete mať počas nového roka ťažšie dni. Hlavne teraz počas pandémie, viem, že tie novoročné tradície nebude možné presne takto dodržať, lebo je dôležité si držať odstup a chrániť nie len seba, ale aj ostatných. Ostaneme síce doma, ale to zas neznamená, že nebudeme mať pozitívnu náladu a neužijeme si oslavy na Nový rok. 

Prajem vám šťastný a krásny nový rok!

Nastaran Alaghmandan Motlagh (Nasi)
 
Osobné výpovede cudzincov boli publikované v rámci projektu KapaCITY, ktorý je spolufinancovaný Európskou úniou z Fondu pre azyl, migráciu a integráciu, Fondy pre oblasť vnútorných záležitostí.


 
Prvá fotka, ktorú spravila Nasi na Slovensku Prvá fotka, ktorú spravila Nasi na Slovensku Nasi s otcom v septembri 2010 Nasi s otcom v septembri 2010