Podporte nás

Pripravované zmeny zákona o pobyte cudzincov sú už tu a my sme boli pri tom

Spracovali sme pre Vás dlhoočakávané zmeny zákona o pobyte cudzincov, ktoré schválil parlament v rámci balíka opatrení v súvislosti s krízovou situáciou COVID-19

Dňa 7.4.2020 poslanci Národnej rady Slovenskej republiky schválili vládny návrh zákona o niektorých opatreniach v pôsobnosti Ministerstva vnútra Slovenskej republiky v súvislosti s ochorením COVID-19, ktorý obsahoval taktiež zmeny v zákone o pobyte cudzincov. Zákon je účinný od 9.4.2020.

V Lige za ľudské práva sme pozorne sledovali tento proces a aktívne prispeli viacerými pripomienkami. Vďaka patrí ÚHCP, ktoré zohľadnilo aj naše podnety a umožnilo cudzincom, ktorí na Slovensku legálne žijú, aby sa nemuseli počas COVID-19 krízovej situácie báť o udržanie legálnosti svojho pobytu. ÚHCP predložilo rozumný návrh, ktorý sa nám v Lige podarilo vďaka poslancom Ondrejovi Dostálovi a Jurajovi Šeligovi ešte vylepšiť. Vďaka tomu sa napríklad zahraniční podnikatelia môžu sústrediť na to, ako krízu prekonať a nemusia sa kvôli poklesu svojich príjmov obávať, že sa im nepodarí udržať si svoj pobyt na Slovensku. Všetky prijaté zmeny zákona o pobyte cudzincov v súvislosti s COVID-19 môžete nájsť spracované v slovenskom alebo anglickom jazyku na našej webstránke.

Liga za ľudské práva však zostáva znepokojená vo vzťahu k novo prijatému ustanoveniu, ktoré umožňuje ponechať cudzincov v pozbavení osobnej slobody, aj keď ich zaistenie v súčasnosti neplní žiaden účel. Aktuálne totižto nie je možné vykonávať úkony smerujúce k vyhosteniu cudzincov z dôvodu, že viaceré letiská boli zatvorené a letecké spoločnosti zrušili lety na svojich pravidelných linkách. Taktiež mnohé krajiny za súčasnej situácie neprijímajú späť ani len svojich občanov. Osobitne nie je možné ani cudzincom vybavovať cestovné doklady, pokiaľ ich nemajú. Prijatý zákon odobril, že počas krízovej situácie sa policajti o vyhostenie cudzincov nemusia ani pokúšať,  avšak zároveň ľudí, ktorí boli zaistení výlučne na tento účel, ponechajú zatvorených v útvaroch policajného zaistenia, a to celkom bez akéhokoľvek zjavného dôvodu.

Poslanci, ani Ministerstvo Vnútra SR tento nedostatok zákona neostránili napriek nášmu upozorneniu, že ide o vážny rozpor nielen s Ústavou SR, ale aj s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva v kontexte čl. 5 Európskeho dohovoru o ľudských právach. Vzhľadom na túto novú zákonnú úpravu, budeme musieť zvážiť ďalšie naše kroky, lebo ako ľudskoprávna organizácia nemôžeme toto porušovanie práv zaistených cudzincov prehliadať. Viac o tejto veci sa dozviete čoskoro na našom blogu Sme.sk.