Podporte nás

Vydali sme komiks Uletenci

Zo Sýrie, Afganistanu, Somálska, Etiópie a Iraku až na Slovensko. Cesta hlavných protagonistov knižného komiksu Uletenci je smutná aj veselá, napínavá aj poetická, krutá aj romantická. Aké je to opustiť všetko známe - rodinu, priateľov aj rodné mesto a začínať odznovu v cudzej krajine so zvláštnymi pravidlami a jazykom?
Občianske združenie Liga za ľudské práva realizovalo v roku 2018 projekt Uletenci. Projekt bol uskutočnený vďaka finančnej podpore Bratislavského samosprávneho kraja BSK z Bratislavskej dotačnej schémy na podporu kultúry v rámci projektu "Cestou necestou až do Bratislavy" a podporený aj v rámci projektu Migračný kompas operačného programu Efektívna verejná správa z Európskeho sociálneho fondu. Komiksová knižka bola vydaná aj vďaka príspevkom jednotlivcov získaným v rámci kampane cez crowdfundingovú platformu StartLab a vďaka finančnému daru od Goethe Institut Slovensko.


V Lige veríme, že Slovensko môže byť novým domovom pre utečencov a poskytnúť ženám, mužom a deťom v ohrození bezpečie, stabilitu a nový začiatok. Výsledkom projektu je publikácia komiksu Uletenci, ktorý predstavuje príbehy mladých ľudí, ktorí boli nútení opustiť svoju krajinu a v súčasnosti žijú na Slovensku. Knižka je určená predovšetkým deťom, aby si v nej prečítali smutno veselé zážitky, ktoré utečencom prináša život v našej spoločnosti a zároveň sa nechali uniesť ich spomienkami z detstva – prečítali si o dobrodružstvách z ďalekých krajín. Komiks si možno zakúpiť v sieti kníhkupectiev Martinus, GorilaArtforum a v predajni Art Books Coffee.


Diskusie o komikse Uletenci:

Diskusia v Goetheho inštitúte 30.1.2019​


Uletenci v médiách: 

Rádio Devín: Ranné ladenie 14. 1. 2019: Katarína Fajnorová a Katarína Marinová predstavili v rozhovore s Tomášom Bartoňkom knihu i projekt Uletenci - vypočujte si podcast na tomto linku 

Teraz.sk: Komiks Uletenci približuje osud piatich utečencov žijúcich v SR

.glóbus: Komiksoví hrdinovia Uletenci: Aké radosti a starosti zažívajú utečenci na Slovensku?

Slovak Spectator: Children can learn more about foreigners. Through a comic book