Uplynulý rok bol pre občiansku spoločnosť na Slovensku náročný, ale aj napriek tomu sa nám v Lige za ľudské práva podarilo prispieť k niektorým legislatívnym zmenám a naďalej pomáhať ľuďom s migračným pôvodom. Čo sa nám podarilo v roku 2024?
Naďalej sme pomáhali ukrajinským odídenkyniam a odídencom žijúcim na Slovensku. S vyše stovkou z nich sme v rámci Protection Profiling a Monitoring viedli hĺbkové rozhovory o ich životnej situácii. Osobne sme poskytli právne poradenstvo 10 488 ľuďom v Bratislave a Košiciach. Aj vďaka našej advokácii dnes môžu ľudia s dočasným útočiskom na Slovensku podnikať a jednoduchšie získať prechodný pobyt na účel zamestnania. Získajte mesačný prehľad o dianí v oblasti migrácie a azylu priamo do vášho e-mailu. Prihláste sa na odber nášho newslettera.V Integračnom centre Košického kraja sme pomohli 28 rodinám s hľadaním bývania. V centre pôsobíme spolu s organizáciami Človek v ohrození a Mareena, spoločne prispievame k začleňovaniu cudziniek a cudzincov do života v Košickom kraji a okolí. Viac informácií o Integračnom centre nájdete na tomto odkaze.
Obetiam trestných činov sme umožnili prístup k právnej, psychologickej a sociálnej pomoci. Pokračovali sme v poskytovaní akreditovanej pomoci, pričom všetky služby pre obete trestných činov sme poskytovali bezplatne.
Desiatim ľuďom s cudzineckým pôvodom sme pomohli získať azyl na Slovensku. Najčastejšie pochádzali z Bieloruska. Azylové konanie nie je jednoduché, s našimi poučeniami a právnou pomocou ho však žiadateľkám a žiadateľom pomáhame zvládnuť.
Vydali sme mapovaciu štúdiu o dočasnom útočisko v podmienkach Slovenskej republiky. Naším cieľom bolo zmapovať podmienky a štandardy poskytovania dočasného útočiska ľuďom utekajúcim pred ruskou inváziou na Ukrajinu v kontexte aktivácie Smernice o dočasnej ochrane, ako aj rozsah jednotlivých práv plynúcich osobám s poskytnutým dočasným útočiskom na Slovensku. Publikáciu nájdete na stiahnutie TU.
Na telegramovom kanáli sme odpovedali na viac ako 3 400 otázok. Telefonicky sme pomohli vyše tisícke ľudí pôvodom z Ukrajiny a cez email sme poskytli 886 konzultácií. Ukrajinskej komunite sme pomáhali aj na informačných stretnutiach v Bratislave, Košiciach a Trnave, kam prišlo v minulom roku 264 ľudí. O všetkom dôležitom pravidelne informujeme na Telegrame Ligy za ľudské práva.
Usporiadali sme ďalší ročník Fóra o integrácii, kde sme diskutovali o pomoci Ukrajine, neregulárnej migrácii a ochrane práv detí. Programová riaditeľka Ligy za ľudské práva Miroslava Mittelmannová na podujatí zdôraznila dôležitosť aktívnej občianskej spoločnosti a vyzdvihla príležitosť čerpať zo skúseností zo zahraničia. "Odbornou, vecnou a kultivovanou diskusiou sme sa snažili diskutovať o vízii smerom do budúcna. Poukázali sme tiež na závažnú aktivitu organizovaných skupín a upozornili, že je potrebné nielen pomáhať, ale tiež byť obozretný pri našej práci," uviedla naša programová riaditeľka. Ďakujeme našim partnerom Friedrich-Ebert-Stiftung, Veľvyslanectvu Holandského kráľovstva na Slovensku, PICUM (Platform for International Cooperation on Undocumented Migrants) a innixus za podporu podujatia.
Pomáhať ľuďom s migračnou a azylovou skúsenosťou na Slovensku môžeme vďaka finačnej pomoci Agentúry OSN pre utečencov (UNHCR) a ďalších partnerských organizácií. Veľký význam má pre nás aj Vaša pomoc.
Môžete nás podporiť 2 % z daní alebo sa stať súčasťou našej komunity pravidelných darkýň a darcov. Vážime si to.