Aktuality

Čo sme robili v týždni od 11.6. do 15.6.2018
Čo sme robili v týždni od 11.6. do 15.6.2018

15.06.2018

Kampaň #uletenci  No a nezabudnite, že stále beží naša crowdfundingová kampaň na vydanie komiksu o utečencoch #uletenci a podporiť nás môžete na startlabe. Potešíme sa každému príspevku!  Pozrite si ktomu aj video s Naimou, ktorá je jednou z hrdiniek komiksu: Právna pomoc  Naša kolegyňa Viktória  bola prvý raz sama na navštíviť zariadenie pre žiadateľov o azyl v Rohovciach a poskytovala tam poradenstvo našim klientom a stretla sa aj s riaditeľom zariadenia. Okrem toho bola nahliadnuť do spisov na migračnom úrade a venovala sa aj nášmu klientovi z Turecka, ktorý v júli začne chodiť na intenzívny kurz slovenčiny a vďaka Centrum ďalšieho vzdelávania UK dostal 10% zľavu zo školného, za čo veľmi pekne ďakujeme! Miška z košickej kancelárie zas navštívila Humenné, kde sa zhovárala s viacerými klientmi. V mnohých prípadoch spolupracovala Miška s Viktóriou, ktorá prevzala aj svoj prvý prípad od Mišky a tá tiež skontrolovala jej prvú žalobu, ktorá bola veľmi dobre napísaná.  V piatok nám tiež z ÚPZC Medveďov oznámili prepustenie maloletého klienta, ktorý bol chybne zaistený ako dospelý a aj vďaka našej práci sa preukázalo, že je maloletý a tak pôjde do detského domova, kde patrí. Tešíme sa promptnej reakcii ÚPZC.  Už menej nás potešil nový prípad klientky, ktorej manžel bol z ničoho nič zaistený a ktorej sme vo štvrtok poskytli poradenstvo v našej bratislavskej kancelárii. Nepáči sa nám necitlivý prístup cudzineckej polície k manželom, ktorí tu spoločne žijú 8 rokov, určite by sa dal nájsť dôstojnejší prístup, ktorý by nespôsobil psychické rozrušenie obom manželom a veľký šok. Určite sa to dá aj citlivejšie a najmä inak.  Nové stážistky Už druhý týžden u nás absolvovali Irene a Deborah, naše stážistky z Hongkongu. Výsledkom ich skvelej práce je naša intenzívnejšia aktivita na sociálnych sieťach, ak aj účasť na Nedeľnej paráde pri príležitosti Svetového dňa utečencov. Prídte nás v nedeľu pozrieť do Starej tržnice a zahrajte si skvelé hry, ktoré pre vás pripravili. Tu práve na fotke ochutnávajú tresku a vtáčie mlieko! No a Baša sa tento týždeň stretla s našou staronovou stážistkou Tímeou, ktorá bude znovu spolupracovať s košickou kanceláriou. Vitaj späť, Tímea!  Odporúčané čítanie a videnie:  Náš kolega Peter Ivanič pripravil pre Hospodárske noviny článok o Indexe ohrozených ľudí, ktorý bol zverejnený tento týždeň orgnaizáciou Minority Rights Group International. Prečítajte si ho tu. Článok Mirka Tódu o lodi Aquarious, ktorej útočisko poskytlo až Španielsko nájdete v DenníkuN. Cestu lode z Talianska do Španielska môžete sledovať aj na twitteri @SOSMedGermany  Vedeli ste, že len veľmi málo z takmer 16.000 ľudí, ktorí sú nezvestní alebo mŕtvi v dôsledku snahy o prechod Stredozemného mora, sa doteraz našlo len veľmi málo? Projekt IOM "Missing Migrants", ktorý zverejňuje údaje o migrantoch, ktorí sú nezvestní alebo mŕtvi, na svojom aktuálnom blogu zverejnil 5 odporúčaní, ako zlepšiť zber dát o nezvestných.   

Čo sme robili v týždni od 4. do 8. júna
Čo sme robili v týždni od 4. do 8. júna

10.06.2018

Návštevy táborov  Prvý júnový týždeň sme navštívili zariadenie v Humennom, aj v Opatovskej Novej Vsi. Do Opatovskej šla Baša navštíviť rodiny a zraniteľných klientov. Ako sama zhodnotila, bol to náročný 6 hodinový maratón s 10 klientmi a klientkami v 4 rôznych jazykoch za použitia troch tlmočníkov. V Humennom sme zas absolvovali  pohovor s klientom, v prípade ktorého žiadame o humanitárny azyl, nakoľko sa pred niekoľkými rokmi na Slovensku stal obeťou útoku a mal vážne poškodenú hlavu a lebku. Dodnes trpí chronickými bolesťami a je závislý na liekoch na jej utíšenie. V jeho krajine už nikoho nemá, a úroveň verejného zdravotníctva je tam na takej úrovni, že by sa bez peňazí nevedel dostať ani k základným analgetikám. Pohovory Viktória zas absolvovala pohovor s klientom na migračnom úrade v Bratislave, ale bola aj nahliadnuť do niekoľkých spisov. V piatok sme zas telefonicky radili panej, ktorá sa sťažovala na obťažovanie susedom. Hovorili sme s veľmi ústretovým príslušníkom Železničnej polície, ktorý nás uistil, že s ňou bude spísané trestné oznámenie a budú sa prípadu venovať. Držíme jej palce! Letná posila No a prvy týždeň v kancelárii strávili naše stážistky z Hongkongu, Deborah a Irene. Hneď sa zhostili prípravy svetového dňa utečencov, ktorý si pripomenieme budúcu nedeľu v Starej Tržnici. Obe sú skvelé študentky a naviac nám doniesli milú pozornosť - tvárové masky, čo je fantastický darček pre kanceláriu plnú žien :) Tešíme sa a dúfame, že u nás strávia príjemné a zaujímavé letné mesiace. Komiks Uletenci Naše kolegyne Katky a výtvarníčka Danka Krajčová aktuálne pripravujú komiks založený na skutočných príbehoch našich mladých klientov s názvom ULETENCI. Aktuálne na jeho dokončenie potrebujú vyzbierať 2.000EUR, ktoré zbierame na Startlabe. V rámci príspevku si môžete napríklad kúpiť originálnu kresbu z komiksu, či dokonca možnosť stať sa vedľajšou postavou. Tak neváhajte a podporte nás tu.  ​​ Odporúčané čítanie a videnie: Prečítajte si komentár Catherine Woollard, riaditeľky ECRE, ktorá predpovedá, že reformy tzv. dublinského nariadenia sa zrejme tak skoro nedočkáme. "Asylum in Europe: Where do we go now?" V keňskom utečenckom tábore KAKUMA sa konala TEDx konferencia. Ide o vôbec prvú TEDx konferenciu v utečeneckom tábore, s utečenecami a pre utečencov. Rečníčkou bola napríklad svetoznáma topmodelka Halima Aden, ktorá sa v tomto tábore objavila a je prvou ženou, ktorá sa objavila na titulke britského Vogue v hidžábe. Bližšie informácie o evente a záznam nájdete tu. No a pri tej príležitosti si môžete prečítať aj komentár Chitry Ramaswamy v britskom The Guardian o tom, prečo je také dôležité aj mimo svet módy, že britský Vogue dal na titulku modelku v Hijabe.  

Podporte vydanie komiksu ULETENCI
Podporte vydanie komiksu ULETENCI

05.06.2018

Počas 13 rokov našej práce sme spoznali množstvo ľudí, ktorí museli opustiť svoju krajinu a teraz žijú tu, na Slovensku. My ich už dobre poznáme, ale chceme, aby ste ich smutno-veselé dobrodružstvá mohli spoznať Vy aj Vaše deti. Preto sme spojili sily s umelcami a pripravili sme pre Vás pútavý komiks založený na autentických príbehoch našich klientov - utečencov. Napríklad v príbehu Faisala sa prenesiete do ďalekého Afganistan , kde sa s kamarátmi zabávali púšťaním šarkanov. Aby sa však jeho vydanie stalo realitou, potrebujeme Vašu pomoc. Podporte jeho vydanie na startlabe a získajte zaujímavé odmeny!  

Čo sme robili v týždni od 21.5. do 25.5.2018
Čo sme robili v týždni od 21.5. do 25.5.2018

25.05.2018

Aj dnes Vám prinášame novinky z našej "kuchyne" Pojednávania Naša nová právnička Viktória si v pondelok prvý raz vyskúšala pojednávanie vo veci žiadosti o azyl nášho klienta. Podporiť ju v súdnej sieni bola aj naša kolegyňa Katka Fajnorová. Viktória si skvelo poradila s prípadom, ktorý bol pre ňu nový a zvládla odpovedať na všetky otázky, ktoré jej sudkyňa kládla. Rozhodnutie migračného úradu však bolo potvrdené. Napriek tomu sme radi, že sa naša nová právnička postupne dostáva do témy a zvláda čoraz náročnejšie úlohy. Držte jej palce, aby jej to takto išlo aj naďalej!  Etické odporúčania pre novinárov V utorok sme v spolupráci s Medzinárodnou organizáciou pre migráciu a Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny zorganizovali pracovné raňajky k vypracovaniu etických odporúčaní pre písanie o migrácii a integrácii, na ktorých vypracovaní sme sa v Lige podieľali. Viac o tejto udalosti si prečítajte tu, kde si môžete stiahnuť aj text samotných odporúčaní, ktoré sme novinárom distribuovali. Sme radi, že v tejto téme sa spájajú rôzni partneri a téma integrácie naberá na význame.  Konferencia o význame solidarity v Prahe V stredu absolvovala naša riaditeľka Zuzana Števulová konferenciu o význame solidarity v pomoci utečencom, kde hovorila v prvom panely. Vo svojom príspevku sa Zuzana zamerala najmä na analýzu toho, prečo je Slovensko považované za tranzitnú krajinu pre utečencov a žiadateľov o azyl, ale aj na situáciu s pribúdaním počtu zahraničných pracovníkov, čo si vyžaduje väčie zapojenie miest a samosprávy do ich integrácie. Na konferencii vystúpilo veľa zaujímavých zahraničných hostí a po jej skončení sme si pozreli aj výstavu "Nezapomeň" o českých utečencoch v zahraničí, ktorú OPU pripravilo. Dúfajme, že táto výstava doputuje aj na Slovensko.  Teambuilding Týždeň sme v Bratislave zakončili vo štvrtok, teambuildingom všetkých nájomníkov Baštovej 5. Tu je pár fotiek s tohto príjemného popoludnia :)  Riaditeľka Zuzka skúšala jazdu na požičanom skútri: Paola, naša dobrovoľníčka, skúšala slovenskú kuchyňu: A to je na tento týždeň všetko!  Prajeme Vám príjemný víkend! 

Čo sme robili v týždni od 14.5. do 18.5.2018
Čo sme robili v týždni od 14.5. do 18.5.2018

18.05.2018

Tento týždeň bol v Lige za ľudské práva intenzívne pracovný.  Kancelária v Bratislave má novú posilu Viktória, naša nová právnička, začala svoj prvý pracovný týždeň na novom pôsobisku v Bratislave. Počas tohto týždňa absolvovala návštevu Migračného úradu, pohovor s klientom bez štátneho občianstva a aj návštevu azylového zariadenia v Rohovciach, kde sme inštalovali nové plagáty pre klientov a mapky, kde nás v Bratislave nájdu. Na fotke je Viktória pred našou informačnou nástenkou v Rohovciach.  Pohovory Baša a Miška sa intenzívne venovali klientom, v piatok absolvovali v ZT Humenné 7 (!) vstupných pohovorov so žiadateľmi o azyl. Táto aktivita im zabrala celý deň. Na fotke je Baša pred ZT Humenné.  Chceme veriť  Naša riaditeľka Zuzka sa tento týždeň intenzívne venovala aj spoločnej iniciatíve Chceme opäť veriť v štát, v ktorej je zastúpená aj Liga za ľudské práva. Vo štvrtok sme absolvovali rokovanie o našich hromadných pripomienkach, ktoré sme uplatnili k zákonu o policajnom zbore a týkajú sa lepšej verejnej kontroly voľby policajného prezidenta, opatrení na zabránenie jeho zabetónovania vo funkcii a nezávislosti policajnej inšpekcie. Viac informácií sa dozviete na facebooku @chcemeverit.   Odporúčané čítanie:  Prečítajte si najnovší blog ECRE o tom, že talianska mimovládna organizácia ASGI podala na Európsky súd pre ľudské práva sťažnosť v mene príbuzných dvoch detí, ktoré sa utopili v Stredozemnom mori v novembri 2017. Podstatou prípadu je zodpovednosť Talianska za konanie líbyjskej pobrežnej stráže. Čítajte tu.   

Čo sme robili v týždni od 7. do 11. mája 2018
Čo sme robili v týždni od 7. do 11. mája 2018

11.05.2018

Milí čitatelia a čitateľky, tu je súhrn noviniek z tohto týždňa. Ruslan a Oleksandra sú konečne spolu Začíname úspešným príbehom našej Baši Meššovej, ktorá o ňom povedala toto:  Mne sa tento týždeň konečne podarilo zlúčenie s manželom v prípade azylantky. Pani s vážnymi zdravotnými problémami z Luhanska dostala na Slovensku azyl z humanitných dôvodov. Tento humanitný pohľad sa však nevťahoval na jej zdravého práceschopného manžela, hoci ona potrebuje jeho starostlivosť. Po roku neúspešného azylového konania sa jej manžel teda musel vrátil na Ukrajinu, aby vybavil potrebné doklady pre podanie žiadosti o zlúčenie rodiny. V stredu sme konečne dostali od polície doklad o pobyte, ktorý preukazuje, že jeho pobyt na Slovensku je oprávnený za účelom zlúčenia rodiny. Píše sa na ňom síce, že "oprávnenie na zamestnanie", ale aby mohol pracovať, musíme ešte počkať na preverenie situácie na trhu práce zo strany Úradu práce. Až po vydaní pracovného povolenia bude môcť začať pracovať. Viac informácií o ich prípade a možnostiach ako im prispieť na nový život nájdete na tomto odkaze: htttps://www.dobrakrajina.sk/sk/clanok/oleksandra-a-ruslan-cakaju-na-dobru-spravu   Veľmi sa s nimi tešíme! Návštevy zariadení Tento týždeň sme navštívili azylové zariadenie v Humennom. Boli v ňom Miška a Viktória, pričom Viktória sa zúčastnila svojho vôbec prvého pohovoru v azylovom konaní. Úlohu jej uľahčil náš klient, ktorý prišiel na pohovor výborne pripravený, a svoje tvrdenia preukazoval aj rôznymi dôkazmi. Miška v Humennom poskytla novým žiadateľom a žiadateľkám o azyl skupinové poradenstvo, v rámci ktorého im vysvetlila priebeh azylového konania, režim v azylových táboroch, to, aké rozhodnutia môže migračný úrad v azylovom konaní vydať, ale aj to, aké majú ako žiadatelia o azyl práva a povinnosti. Priestor sme poskytli aj zdravotnej sestre z tábora, a sociálnej pracovníčke, ktorá žiadateľom v krátkosti vysvetlila, aké aktivity sú pre nich v tábore pripravené. Bližšie o tom, ako si žiadatelia spolu s pracovníkmi tábora zútulnili areál tábora, si môžete prečítať tu.  Po skupinovom poradenstve sme s jednotlivými klientmi hovorili indiviuálne o ich prípadoch a o dôvodoch, prečo museli utiecť zo svojej domovskej krajiny. Na fotke je Miška a Viktória pred zariadením v Humennom. Pohľad na ihrisko v zariadení.  Vo štvrtok večer sme oslávili Viktóriine meniny, a zároveň sme, pred jej odchodom do Bratislavy, zavŕšili Viktóriine pôsobenie v kancelárii v KE. Viki nám počas uplynulého mesiaca pomáhala pri naštudovaní informácií o krajinách pôvodu našich klientov, ale aj pri konzultáciách v tábore v Humennom.  Kontrolná návšteva z Ministerstva vnútra SR Ministerstvo vnútra je jeden z našich najväčších donorov, pretože spracúva prostriedky Európskej únie určené na pomoc utečencom a zlepšovanie integrácie cudzincov. V piatok sme v nových priestoroch privítali kontrolnú návštevu z ministerstva, ktorá kontrolovala, ako realizujeme naše dva projekty - Právnu poradňu pre azyl a Kapacity. Na stretnutí sa zúčastnili aj naši partneri v projekte Kapacity - Elena Gallová Kriglerová z CVEK, Nina Galanská z Nadácie Milana Šimečku a Miška Lygová z o.z. Marginal.  No a odporúčané čítanie na tento týždeň je tu: Prečítajte si rozsudok Súdneho dvora Európskej únie vo veci C-82/16, ktorý sa týka zlúčenia rodiny v prípade ak má zároveň manžel/ka - cudzí štátny príslušník rozhodnutie o zákaze vstupu na územie. Súd rozhodol, že aj v takom prípade musí dotknutý štát posúdiť žiadosť o zlúčenie rodiny. Ide o veľmi dôležitý rozsudok pre mnohé zmiešané rodiny.  Na blogu EJIL Analysis vyšiel zaujímavý blog o tom, že Medzinárodný súdny dvor má jurisdikciu konať aj vo veciach týkajúcich sa výkladu Dohovoru OSN o právnom postavení utečencov, táto však nikdy nebola využitá. O možnostiach takéhoto použitia píše autor Achilles Skordas tu.  

Čo sme robili v posledných dvoch týždňoch
Čo sme robili v posledných dvoch týždňoch

04.05.2018

Veľké zmeny! Milí fanúšikovia Ligy za ľudské práva, minulý týždeň sme týždňovku nepublikovali, pretože sme sa sťahovali. Po troch rokoch na Štúrovej 3 prišiel čas zmeniť priestor a už týždeň sme nasťahované na Baštovej 5. Nemáme síce ešte internet a telefón, ale tešíme sa z nových priestorov.  Nová posila Ak sledujete náš facebook alebo instagram viete, že sa nám zmenila aj právnička. Monika Chaloupková sa rozhodla po troch rokoch vymeniť prácu a nastúpila v advokátskej kancelárii. My sme našli novú právničku - Viktóriu Hollú, ktorá sa práve zaúča v našej košickej kancelárii. V polovici mája však už bude tu! Zoznámte sa s Viki, na ktorú sa už v bratislavskej kancelárii veľmi tešíme: Návštevy zariadení: Tento týždeň sme navštívili aj všetky azylové zariadenia na Slovensku - Miška s Viktóriou Humenné, Baša Opatovskú Novú Ves a Katka Rohovce a Útvar policajného zaistenia pre cudzincov Medveďov.  Baša stretla v Opatovskej novú klientku, mladú ženu  v7 (!!) mesiaci tehotenstva. Podľa toho, čo sme sa dozvedeli, ju v Nemecku o uprostred noci vytiahli z postele z bytu, kde žila so svojím partnerom a deportovali na Slovensko. Tomuto kroku nemeckých orgánov vôbec nerozumieme a považujeme ho za kruté a neľudské zaobchádzanie s ohľadom na jej stav. V najbližšom období sa budeme snažiť jej pomôcť. Držte nám palce.  Odporúčané čítanie Prečítajte si stanovisko 5 juhoeurópskych štátov k návrhu reformy dublinského systému. Dôležitý je aj rozsudok Súdneho dvora EÚ v prípade C-353/16, kde súd vyložil, že obete mučenia majú nárok na doplnkovú ochranu aj v prípade, ak by im po návrate do krajiny pôvodu hrozilo, že im úmyselne nebude poskytnutá náležitá psychologická alebo iná odborná starostlivosť.   

Čo sme robili v týždni od 16. do 20. apríla
Čo sme robili v týždni od 16. do 20. apríla

22.04.2018

V našich kanceláriach ubehol ďalší pracovný týždeň a tu je výber toho najzaujímavejšieho, čo sme robili. No najskôr dôležitý oznam: Bratislavská kancelária sa sťahuje! Naša bratislavská kancelária bude v posledný aprílový týždeň zatvorená. Po troch rokoch sa so Štúrovej 3 sťahujeme na Baštovú 5. Držte nám palce, aby sme všetko zvládli zbaliť a rozbaliť! Od mája vás už privítame v nových priestoroch a všetci sa na to tešíme. Návštevy zariadení Monika navštívila pobytové zariadnie v Rohovciach, kde konzultovala prípady s veľkým počtom klientov, ktorí sa tam aktuálne zdržiavajú. Katka zas poskytovala právnu pomoc v Medveďove, kde sa stretla so 7 žiadateľmi o azyl a klientom, ktorý môže byť bez štátnej príslušnosti, čo sa budeme snažiť v najbližšom čase overiť. Obe sa tento týždeň stretli s Migračným úradom vo veci pripravovanej štúdie o používaní bezpečnostných dôvodov v konaniach s cudzincami, ktorá vyjde o pár mesiacov.  Košická kancelária Kolegyne v kancelárii v Košiciach mali tento týždeň tiež rušný. Baša mala naplánované rôzne stretnutia, okrem iného aj s Košickým samosprávnym krajom vo veci nášho projektu Kapacity. Miška navštívila Humenné. Budúci týždeň sa na ne tešíme v Bratislave, keďže prídu pomôcť so sťahovaním! Diskusie so študentami Naša riaditeľka Zuzka vo štvrtok prednášala pre študentov žurnalistiky o tom, kto sú utečenci, kto migranti a ako vyzerá azylové konanie. Predstavili sme im aj náš elearning a videá, ktoré si môžu pozrieť a zistiť, ako skutočne žijú utečenci na Slovensku.  A na záver, odporúčané čítanie:  ECRE vydalo analýzu návratovej politiky EÚ a tiež prípadovú štúdiu o návratoch do Afganistanu.  Refugees Deeply vydáva pravidelný prehľad o novinkách v oblasti utečeneckej témy, čítajte tu.  

Čo sme robili v týždni od 9. do 13. apríla
Čo sme robili v týždni od 9. do 13. apríla

13.04.2018

Diskusie a prednášky Miška Dojčinovičová bola cez týždeň na Základnej škole v Rakovciach nad Ondavou, kde so žiakmi besedovala o utečencoch a našej práci. Od pani zástupkyne pani Volčkovej sme dostali veľmi milé poďakovanie: "Bolo super. Ďakujeme.  Želám Vám veľa úspechov vo Vašej zaujímavej práci s ľudmi v núdzi." Tešíme sa na ďalšie podobné diskusie!  Projektové stretnutie v Budapešti Peťo Ivanič strávil tento týždeň 3 dni na lodi v Budapešti pri plánovaní troch rokov zaujímavých novinárskych príležitostí pre aktívnych, ale aj pre budúcich žurnalistov. Majú sa na čo tešiť. Na projekte spolupracujeme s Minority Rights Group International a ďalšími partnermi z Európy. Na fotke je výhľad z lode na budovu parlamentu. Návštevy táborov Miška bola v stredu v Humennom, kde sa stretla s novým žiadateľom o azyl a poskytla mu základné informácie o priebehu azylového konania. Katka sa telefonicky spojila s tromi novými klientami z Pakistanu, ktorí sú v ÚPZC Medveďov a chcú sa informovať o azylovom konaní. Budúci týždeň ich príde navštíviť.  Naša Monika minulý týždeň spadla z bicykla a tak musela byť celý týždeň doma. Dnes však prišla na chvíľku do práce, pretože ani počas pobytu doma nezaháľa, ale píše žaloby na súd. Držíme jej palce, nech sa jej polepší! Čo ju tento týždeň veľmi potešilo, bol rozsudok Najvyššieho súdu SR, v ktorom nám súd dal za pravdu a vrátil vec migračnému úradu na nové rozhodnutie. Ide tu o prípad bývalého sudcu v Afganistane, ktorému sa Taliban vyhrážal a zabil mu dcéru. Výborný rozsudok obsahuje viaceré dôležité právne vety, na fotku sme vybrali časť týkajúcu sa dôležitosti výsluchu maloletých detí - žiadateľov o azyl a zohľadnenia špecifickosti foriem prenasledovania detí: Odporúčané čítanie a videnie:  Naša riaditeľka Zuzana Števulová bude v nedeľu podvečer diskutovať na festivale Jeden Svet v Banskej Štiavnici.  Súdny dvor Európskej únie vydal rozsudok v prípade A and S v Staatssecretaris van Veiligheid en Justitie a rozhodol, že dieťa bez sprievodu má právo na zlúčenie s rodinou aj v prípade, ak počas konania nadobudne plnoletosť. Ide o dôležitý rozsudok podporujúci práva detí v azylovom konaní.   

Čo sme robili v týždni od 3.4. do 6.4.2018
Čo sme robili v týždni od 3.4. do 6.4.2018

06.04.2018

Prinášame vám prehľad našich aktivít z tohto týždňa.  Návštevy táborov Naša kolegyňa Miška navštívila tento týždeň zariadenia pre žiadateľov o azyl v Humennom a v Opatovskej Novej Vsi. Zaujímavé je, že v oboch zariadeniach máme klientov, ktorých zastupujeme a ktorých situácia pripomína súčasnú situáciu na Slovensku. Všetci títo utečenci boli vo svojich domovských krajinách politicki aktívni a snažili sa zmeniť pomery, ktoré u nich vládnu. Dúfame, že ich pomôžeme a získajú u nás azyl.  Pojednávania na súdoch  Katarína, naša právnička v bratislavskej kancelárii dosiahla tento týždeň úspech na súde v prípade, na ktorom nám veľmi záležalo. Ide o afganského utečenca, ktorý bol zaistený a požiadal v zaistení o azyl. Migračný úrad zistil, že má dôvody pre poskytnutie medzinárodnej ochrany, táto mu bola udelená a v súčasnosti je už zo zaistenia prepustený a začne sa jeho integračný proces. My sme napadli rozhodnutie o zaistení, ktoré bolo vydané ako druhé v poradí, po tom, čo už požiadal o azyl. Tvrdíme, že toto rozhodnutie bolo nezákonné, pretože mladý utečenec požiadal o azyl a mohol bývať v zariadení pre žiadateľov o azyl. Súd sa s nami stotožnil a dal nám za pravdu, z čoho sa veľmi tešíme.  Služobné cesty Naša kolegyňa Baša odcestovala na celý týždeň na Ukrajinu, kde sa zoznamuje so situáciou vnútorných vysídlencov. Ľudia z Ukrajiny žiadajú u nás o azyl ak pochádzajú z vojnou zmietaných častí a táto cesta nám pomôže lepšie pochopiť ich situáciu. Cesta sa uskutočnila v spolupráci s organizáciou Ukrajina-Slovensko SOS.  Pracovné skupiny Naša riaditeľka Zuzka sa tento týždeň zúčastnila pracovnej skupiny VRAXu na boj proti nenávistným prejavom na internete. Našu činnosť v tejto oblasti považujeme za veľmi dôležitú a tešíme sa, že táto pracovná skupina zahŕňa množstvo členov priamo z policajných zložiek a ministerstva vnútra a dúfame, že postupne sa podarí spoločnou činnosťou znížiť počet nenávistných príspevkov v online priestore. Držte nám palce!  Iniciatíva Chceme veriť  Liga za ľudské práva je členom iniciatívy Chceme opäť veriť v štát. Na štvrtkových zhromaždeniach Za slušné Slovensko vystúpili členovia iniciatívy na pódiách v rôznych mestách Slovenska. Naša riaditeľka prečítala spoločný list iniciatívy na pódiu v Bratislave. Dúfame, že čoskoro dôjde k reálnej zmene v našej krajine, ktorá bude zahŕňať systémové zmeny aj personálny výmeny. Text spoločného vyhlásenia si prečítajte tu  V piatok boli členovia iniciatívy na rokovaní s ministrom vnútra Tomášom Druckerom, na ktorom mu prezentovali požiadavky iniciatívy a preberali návrh novely zákonov týkajúcich sa voľby policajných funkcionárov. Dúfame, že sa nám touto konkrétnou činnosťou podarí prispieť k zmysluplnej a trvalej zmene na Slovensku. Nezabudnite, že petícia Chceme veriť je stále otvorená na podpis tu.  Odporúčané čítanie a pozvánky 11. apríla organizuje Goetheho inštitút prezentáciu ľudskoprávnej príručky, na ktorej pracovalo približne 50 nemeckých ústavnoprávnych, ekonomicko- a filozofickoprávnych autoriek a autorov a ktorá prekvapí vysokou úrovňou odbornosti. Prezentácia bude spojená s diskusiou, my sa už veľmi tešíme. Profesor Steve Peers pripravil detailnú analýzu práv občanov EU27 a Británie po Brexite, blog nájdete tu.  Tu si môžete pozrieť záznam z diskusie o Schengene a utečencoch, ktorú organizovala Café Európa a na ktorej sa zúčastnila naša riaditeľka.