Aktuality

KapaCITY konferencia
KapaCITY konferencia

05.02.2021

Pozývame Vás na záverečnú konferenciu v rámci projektu KapaCITY.

Mojtaba Ketabchi:
Mojtaba Ketabchi: "Po úteku z Iránu sa pre mňa Slovensko stalo oázou."

03.02.2021

Presťahovanie sa na Slovensko pre mňa od začiatku znamenalo bezpečie a odchod od problémov, ktoré ma dlho trápili. Po výsluchoch na polícii, dvoch rokoch vo väzení, popravách mojich kamarátov a úteku z Iránu bolo pre mňa Slovensko oázou.

Anna Shvachka: “Pracujúci migranti z Ukrajiny patria medzi najzraniteľnejších.”
Anna Shvachka: “Pracujúci migranti z Ukrajiny patria medzi najzraniteľnejších.”

01.02.2021

Rozhovor s Annou Shvachkou, kultúrnou mediátorkou, zástupkyňou ukrajinskej komunity a líderkou humanitárneho občianskeho združenia na Slovensku,” SME SPOLU”

Dáša Vranka Knošková: Cudzinci sú zraniteľní už len tým, že sú cudzinci
Dáša Vranka Knošková: Cudzinci sú zraniteľní už len tým, že sú cudzinci

01.02.2021

Občianske združenie (OZ) Marginal sa od svojho vzniku v roku 2009 venuje aktivitám zameraným na jednotlivcov a komunity, ktoré sú ohrozené exklúziou. Primárne sa OZ zameriava najmä na pomoc a integráciu osôb s udelenou medzinárodnou ochranou.

Marshal Ramesh Pandya:
Marshal Ramesh Pandya: "Naučiť sa používať toaletný papier, bola pre mňa jedna z najväčších výziev, od kedy som prišiel do Európy."

19.01.2021

Pochádzam z Mumbaja, Indie. Môj otec bol vysokopostavený člen v hinduistickej kaste brahmanov, kým moja mama bola katolíčka. Obaja boli pôvodom z veľmi odlišných regiónov Indie, ale stretli sa v Mumbaji, kde pracovali a kde sa nakoniec aj vzali a usadili. Čoskoro na to som sa narodil a bol som vychovávaný v mestskom prostredí.

Marine:
Marine: "Vyrastala som v Alpách, ale hory ma nefascinovali, za to Tatry mi učarovali."

15.01.2021

O Slovensku som veľa nepočula, okrem hodín dejepisu a geografie v škole, keď sme pozerali hlavné mestá Európy. Nikdy som sa nezamýšľala, že by som sem išla. Ale dostala som dobrú pracovnú príležitosť. Bola som zvedavá a potom, čo som na internete videla fotky Bratislavy, som si povedala, že prečo nie. Bez toho, aby som naozaj vedela, čo tu nájdem.

Nastaran Alaghmandan Motlagh:
Nastaran Alaghmandan Motlagh: "Môj život na Slovensku a oslavy Nového roka (Silvestra)"

29.12.2020

Moja prezývka je Nasi, ale celé meno je oveľa dlhšie. Som z Teheránu, čo je hlavné mesto Iránu. Bývam v Bratislave už vyše 10 rokov. Keď sa ma ľudia pýtajú: “Prečo Slovensko?”, väčšinou odpoviem: “Prečo nie?”.

Náhrada škody alebo právne UFO?
Náhrada škody alebo právne UFO?

27.12.2020

Na záver roka 2020 sme si pripravili ďalšie prekvapenie v rámci našej publikačnej činnosti - svetlo sveta uzrela v decembri naša nová analýza!

Čo so sebou prináša nový Pakt o migrácii a azyle?
Čo so sebou prináša nový Pakt o migrácii a azyle?

21.12.2020

Európska komisia (ďalej len ako „Komisia“) zverejnila 23. septembra 2020 dlho očakávaný Pakt o migrácii a azyle, ktorým sa stanovujú rámce migračnej a azylovej politiky EÚ na nasledujúcich päť rokov (ďalej len ako „Pakt“).

Uletenci v škole - nová príručka pre učiteľov ZŠ a SŠ
Uletenci v škole - nová príručka pre učiteľov ZŠ a SŠ

14.12.2020

V rámci projektu Dajme šancu utečencom IV sme pripravili pre učiteľov a učiteľky na základných a stredných školách príručku ku komiksu Uletenci.