Aktuality

Prvý okrúhly stôl s cudzincami o volebnom práve
Prvý okrúhly stôl s cudzincami o volebnom práve

07.09.2018

Komunálne voľby sa blížia, príďte sa dozvedieť viac!

Slovensko musí preveriť podmienky Aslana Jandieva vo väzbe
Slovensko musí preveriť podmienky Aslana Jandieva vo väzbe

15.08.2018

Amnesty International, Liga za ľudské práva a Medzinárodné partnerstvo pre ľudské práva včera zaslali slovenskému ministerstvu zahraničných vecí list, v ktorom opisujeme, prečo si myslíme, že Aslan Jandiev bol vydaním na trestné stíhanie do Ruska vystavený riziku mučenia a zlého zaobchádzania a prečo nesúhlasíme s jeho vydaním. Zároveň sme listom vyzvali Slovensko, aby aktívne preverilo podmienky, v ktorých sa aktuálne Aslan Jandiev nachádza, to či sú dodržiavané záruky poskytnuté Ruskou federáciou a tiež aby do tohto procesu monitorovania podmienok zahrnula aj mimovládne organizácie. Viac informácií nájdete v priloženom liste v anglickom jazyku tu.  Viac informácií o prípade nájdete tu.

SLOVENSKO NEREŠPEKTUJE PREDBEŽNÉ OPATRENIE VÝBORU OSN PRE ĽUDSKÉ PRÁVA
SLOVENSKO NEREŠPEKTUJE PREDBEŽNÉ OPATRENIE VÝBORU OSN PRE ĽUDSKÉ PRÁVA

13.07.2018

Slovensko sa chystá konať v rozpore s predbežným opatrením Výboru OSN pre ľudské práva, ktorý našej vláde 21. júna nariadil, aby pána Aslana Achmetoviča Jandieva, žiadateľa o azyl na Slovensku, nevydal do Ruska a počkala, kým jeho prípad prešetrí a rozhodne.

Čo sme robili v týždni od 25. - 29. júna 2018
Čo sme robili v týždni od 25. - 29. júna 2018

29.06.2018

Tento týždeň sme v Lige žili nielen právnou pomocou, ale najmä tým, čo sa udialo v Maďarsku a očakávaním záverom posledného summitu lídrov EÚ. Preto Vám v rámci našich pravidelných aktualít ponúkame predovšetkým odporúčané čítanie:  Odporúčané čítanie:  28. júna sa konalo ďalšie zasadnutie Rady EÚ, predmetom ktorého bolo aj riešenie migrácie a dosiahnutie dohody na reforme spoločného azylového systému. Tu sú závery Rady.  EU Observer informoval, že medzinárodné organizácie IOM a UNHCR ešte pred zasadnutím Rady EÚ poslali list, v ktorom špecifikovali podmienky, za ktorých sú ochotní spolupracovať s úniou na centrách v Severnej Afrike alebo inde. Čítajte tu.  Po skončení summitu vydala Konferencia európskych cirkví vyhlásenie, v ktorom závery Rady kritizuje. Z tohto dokumentu vyberáme: "CCME also expressed dissatisfaction with the consideration of “regional disembarkation platforms” in third countries, an idea referred to as “camps in Africa” that has been reappearing for well over a decade since the United Kingdom government and German Federal Minister of the Interior first mentioned it. The EU has not resolved any of the legal, practical, and moral issues relating to this since then. At worst, this will lead to something resembling a “refugee Guantanamo” at EU external borders and destabilise host countries. At best, there will be no impact at all."  Čítajte viac tu.  Odporúčame Vám tiež veľmi zaujímavý blog o rozsudkoch Súdneho dvora EÚ vo veciach týkajúcich sa overovania sexuálnej orientácie žiadateľov o azyl, na blogu EDAL. No a na záver, tu sú odporúčania Benátskej komisie k zákonom, ktoré minulý týždeň prijalo Maďarsko a sú známe ako "Stop Soros".  No a oslávili sme aj meniny našich Petier, Petra a Paoly! Prajeme všetko najlepšie!  No a nezabudnite stále podpisovať petíciu tu: https://www.weareawelcomingeurope.eu/  

Čo sme robili v týždni od 18. do 22. júna 2018
Čo sme robili v týždni od 18. do 22. júna 2018

24.06.2018

Svetový deň utečencov  Náš týždeň začal už v nedeľu v Starej Tržnici v Bratislave, kde sa konala Nedeľná paráda pri príležitosti Svetového dňa utečencov. Svoje stánky tam mali rôzne organizácie, komunity a samozrejme aj my. Paráda bola ukončená dáždnikovým pochodom po Starom meste. Tu je pár fotiek a oveľa viac ich nájdete na našom facebooku (@Ligazaludskeprava)  Návštevy táborov a právnická pomoc Miška navštívla Humenné, kde konzultovala s 1 klientom, ktorý žiada o azyl z politických dôvodov. Okrem toho celý týždeň pripravovala správnu žalobu v prípade žiadateľky - matky troch detí - v jej prípade sme v decembri 2017 uspeli na Najvyššom súde SR, avšak MÚ opäť azyl neudelil. No a Viktória pod jej supervíziou pripravila svoje prvé stanovisko pred vydaním správneho rozhodnutia v azylovom konaní. Baša zas mala stretnutie s predsedom Košického samosprávneho kraja, pánom Trnkom, a hovorila s ním o našom projekte KapaCITY.  Nové projekty Na začiatku júna sme začali s realizáciou dvoch nových projektov - tešíme sa na Dajme šancu utečencom 2, ktorý je podporený dotáciou Ministerstva spravodlivosti SR a tiež projekt Migračný kompas, ktorý je podporený z prostriedkov operačného programu Efektívna verejná správa.  Crowdfundingová kampaň ku komiksu #Uletenci pokračuje Ešte stále nám môžete pomôcť a prispieť na dokončenie a vydanie komiksu Uletenci na Startlabe. Tento týždeň naše šikovné stážistky Irene, Deborah a Paola obehli mesto a plagát ku komiksu uvidíte vo viacerých kaviarniach, ktorým týmto veľmi ďakujeme!  - Lab Coffee - Art Books Coffee - Eleven Books & Coffee - Goethe Institut - Artforum - U Gulky - Made with Laf - Dot. Espresso Bar & Coffee - U Kubistu  - Matsu Premium Tea and Coffee - Coffeebreak - Papierovy Mesiac - Sweet Beans Coffee Roastery - Kafičko Kampaň  #WelcomingEurope na zber podpisov pod Iniciatívu európskych občanov je už aj na Slovensku 20. júna sme sa pripojili k prvej iniciatíve európskych občanov o migrácii "Welcoming Europe". V rovnaký deň maďarský parlament schválil zákony kriminalizujúce pomoc utečencom a my sme začali so zberom podpisov pod petíciu, ktorá môže takémuto konaniu zabrániť. Petíciu môžete podpísať tu: https://www.weareawelcomingeurope.eu/ Odporúčané čítanie: Prečítajte si nový blog našej riaditeľky Zuzany Števulovej pri príležitosti Svetového dňa utečencov "Západ už na utečencov rezignoval" Ak vás zaujíma téma rozdeľovania rodín utečencov a migrantov na americko-mexickej hranici, prečítajte si rozhovor našej riaditeľky Zuzany Števulovej pre Aktuality.sk  UNHCR vydalo novú správu o situácii utečencov a vysídlencov vo svete "Global Trends 2018". Must read. 

Čo sme robili v týždni od 11.6. do 15.6.2018
Čo sme robili v týždni od 11.6. do 15.6.2018

15.06.2018

Kampaň #uletenci  No a nezabudnite, že stále beží naša crowdfundingová kampaň na vydanie komiksu o utečencoch #uletenci a podporiť nás môžete na startlabe. Potešíme sa každému príspevku!  Pozrite si ktomu aj video s Naimou, ktorá je jednou z hrdiniek komiksu: Právna pomoc  Naša kolegyňa Viktória  bola prvý raz sama na navštíviť zariadenie pre žiadateľov o azyl v Rohovciach a poskytovala tam poradenstvo našim klientom a stretla sa aj s riaditeľom zariadenia. Okrem toho bola nahliadnuť do spisov na migračnom úrade a venovala sa aj nášmu klientovi z Turecka, ktorý v júli začne chodiť na intenzívny kurz slovenčiny a vďaka Centrum ďalšieho vzdelávania UK dostal 10% zľavu zo školného, za čo veľmi pekne ďakujeme! Miška z košickej kancelárie zas navštívila Humenné, kde sa zhovárala s viacerými klientmi. V mnohých prípadoch spolupracovala Miška s Viktóriou, ktorá prevzala aj svoj prvý prípad od Mišky a tá tiež skontrolovala jej prvú žalobu, ktorá bola veľmi dobre napísaná.  V piatok nám tiež z ÚPZC Medveďov oznámili prepustenie maloletého klienta, ktorý bol chybne zaistený ako dospelý a aj vďaka našej práci sa preukázalo, že je maloletý a tak pôjde do detského domova, kde patrí. Tešíme sa promptnej reakcii ÚPZC.  Už menej nás potešil nový prípad klientky, ktorej manžel bol z ničoho nič zaistený a ktorej sme vo štvrtok poskytli poradenstvo v našej bratislavskej kancelárii. Nepáči sa nám necitlivý prístup cudzineckej polície k manželom, ktorí tu spoločne žijú 8 rokov, určite by sa dal nájsť dôstojnejší prístup, ktorý by nespôsobil psychické rozrušenie obom manželom a veľký šok. Určite sa to dá aj citlivejšie a najmä inak.  Nové stážistky Už druhý týžden u nás absolvovali Irene a Deborah, naše stážistky z Hongkongu. Výsledkom ich skvelej práce je naša intenzívnejšia aktivita na sociálnych sieťach, ak aj účasť na Nedeľnej paráde pri príležitosti Svetového dňa utečencov. Prídte nás v nedeľu pozrieť do Starej tržnice a zahrajte si skvelé hry, ktoré pre vás pripravili. Tu práve na fotke ochutnávajú tresku a vtáčie mlieko! No a Baša sa tento týždeň stretla s našou staronovou stážistkou Tímeou, ktorá bude znovu spolupracovať s košickou kanceláriou. Vitaj späť, Tímea!  Odporúčané čítanie a videnie:  Náš kolega Peter Ivanič pripravil pre Hospodárske noviny článok o Indexe ohrozených ľudí, ktorý bol zverejnený tento týždeň orgnaizáciou Minority Rights Group International. Prečítajte si ho tu. Článok Mirka Tódu o lodi Aquarious, ktorej útočisko poskytlo až Španielsko nájdete v DenníkuN. Cestu lode z Talianska do Španielska môžete sledovať aj na twitteri @SOSMedGermany  Vedeli ste, že len veľmi málo z takmer 16.000 ľudí, ktorí sú nezvestní alebo mŕtvi v dôsledku snahy o prechod Stredozemného mora, sa doteraz našlo len veľmi málo? Projekt IOM "Missing Migrants", ktorý zverejňuje údaje o migrantoch, ktorí sú nezvestní alebo mŕtvi, na svojom aktuálnom blogu zverejnil 5 odporúčaní, ako zlepšiť zber dát o nezvestných.   

Čo sme robili v týždni od 4. do 8. júna
Čo sme robili v týždni od 4. do 8. júna

10.06.2018

Návštevy táborov  Prvý júnový týždeň sme navštívili zariadenie v Humennom, aj v Opatovskej Novej Vsi. Do Opatovskej šla Baša navštíviť rodiny a zraniteľných klientov. Ako sama zhodnotila, bol to náročný 6 hodinový maratón s 10 klientmi a klientkami v 4 rôznych jazykoch za použitia troch tlmočníkov. V Humennom sme zas absolvovali  pohovor s klientom, v prípade ktorého žiadame o humanitárny azyl, nakoľko sa pred niekoľkými rokmi na Slovensku stal obeťou útoku a mal vážne poškodenú hlavu a lebku. Dodnes trpí chronickými bolesťami a je závislý na liekoch na jej utíšenie. V jeho krajine už nikoho nemá, a úroveň verejného zdravotníctva je tam na takej úrovni, že by sa bez peňazí nevedel dostať ani k základným analgetikám. Pohovory Viktória zas absolvovala pohovor s klientom na migračnom úrade v Bratislave, ale bola aj nahliadnuť do niekoľkých spisov. V piatok sme zas telefonicky radili panej, ktorá sa sťažovala na obťažovanie susedom. Hovorili sme s veľmi ústretovým príslušníkom Železničnej polície, ktorý nás uistil, že s ňou bude spísané trestné oznámenie a budú sa prípadu venovať. Držíme jej palce! Letná posila No a prvy týždeň v kancelárii strávili naše stážistky z Hongkongu, Deborah a Irene. Hneď sa zhostili prípravy svetového dňa utečencov, ktorý si pripomenieme budúcu nedeľu v Starej Tržnici. Obe sú skvelé študentky a naviac nám doniesli milú pozornosť - tvárové masky, čo je fantastický darček pre kanceláriu plnú žien :) Tešíme sa a dúfame, že u nás strávia príjemné a zaujímavé letné mesiace. Komiks Uletenci Naše kolegyne Katky a výtvarníčka Danka Krajčová aktuálne pripravujú komiks založený na skutočných príbehoch našich mladých klientov s názvom ULETENCI. Aktuálne na jeho dokončenie potrebujú vyzbierať 2.000EUR, ktoré zbierame na Startlabe. V rámci príspevku si môžete napríklad kúpiť originálnu kresbu z komiksu, či dokonca možnosť stať sa vedľajšou postavou. Tak neváhajte a podporte nás tu.  ​​ Odporúčané čítanie a videnie: Prečítajte si komentár Catherine Woollard, riaditeľky ECRE, ktorá predpovedá, že reformy tzv. dublinského nariadenia sa zrejme tak skoro nedočkáme. "Asylum in Europe: Where do we go now?" V keňskom utečenckom tábore KAKUMA sa konala TEDx konferencia. Ide o vôbec prvú TEDx konferenciu v utečeneckom tábore, s utečenecami a pre utečencov. Rečníčkou bola napríklad svetoznáma topmodelka Halima Aden, ktorá sa v tomto tábore objavila a je prvou ženou, ktorá sa objavila na titulke britského Vogue v hidžábe. Bližšie informácie o evente a záznam nájdete tu. No a pri tej príležitosti si môžete prečítať aj komentár Chitry Ramaswamy v britskom The Guardian o tom, prečo je také dôležité aj mimo svet módy, že britský Vogue dal na titulku modelku v Hijabe.  

Podporte vydanie komiksu ULETENCI
Podporte vydanie komiksu ULETENCI

05.06.2018

Počas 13 rokov našej práce sme spoznali množstvo ľudí, ktorí museli opustiť svoju krajinu a teraz žijú tu, na Slovensku. My ich už dobre poznáme, ale chceme, aby ste ich smutno-veselé dobrodružstvá mohli spoznať Vy aj Vaše deti. Preto sme spojili sily s umelcami a pripravili sme pre Vás pútavý komiks založený na autentických príbehoch našich klientov - utečencov. Napríklad v príbehu Faisala sa prenesiete do ďalekého Afganistan , kde sa s kamarátmi zabávali púšťaním šarkanov. Aby sa však jeho vydanie stalo realitou, potrebujeme Vašu pomoc. Podporte jeho vydanie na startlabe a získajte zaujímavé odmeny!