Aktuality

Návrh Migračnej politiky Slovenskej republiky s výhľadom do roku 2025
Návrh Migračnej politiky Slovenskej republiky s výhľadom do roku 2025

25.09.2020

Návrh Migračnej politiky, tak ako bol predložený do MPK, považujeme za solídny základ pre verejnú diskusiu o potrebách migračnej politiky SR na najbližšie obdobie, nie však za dokument pripravený na predloženie vláde SR.

Yaroslav Lysenko:
Yaroslav Lysenko: "Slovensko je najpriateľskejšiou krajinou spomedzi susedných štátov Ukrajiny pre študentov každej vekovej kategórie"

23.09.2020

Volám sa Yaroslav Lysenko a som absolventom bakalárskeho štúdia v odbore Business Administration na Univerzite Mateja Bela (UMB) v Banskej Bystrici. Do Banskej Bystrice som prišiel z Ukrajiny, mesta Dnipro pred začiatkom akademického roka 2017/2018.

Novela zákona o štátnom občianstve Slovenskej republiky
Novela zákona o štátnom občianstve Slovenskej republiky

20.08.2020

Dnes, 20.08.2020, je posledný deň na využitie možnosti pripomienkovať návrh novely zákona o štátnom občianstve, ktorý do medzirezortného pripomienkového konania predložilo Ministerstvo vnútra SR. Do tohto procesu sme sa rozhodli zapojiť aj my v Lige za ľudské práva, pričom sme doňho prispeli 21 pripomienkami.

Eleonóra Ďurišinová:
Eleonóra Ďurišinová: "Občas mám pocit, že robím strašne málo a nie je to vidieť, ale občas mi niekto napíše alebo povie „ďakujem“ a zase mám pocit, že to čo robím, niekto naozaj potrebuje."

19.08.2020

Volám sa Eleonóra. Som Ukrajinka. Žijem na Slovenku už 6 rokov. Za tento čas som stihla dokončiť vysokú školu, doktorandské štúdium, založiť si rodinu, nájsť si skvelých kamarátov a pomôcť desiatkam ľudí v otázkach migrácie. Keď sa nad týmto zamyslím, stalo sa toho celkom dosť. Ale ako sa to začalo?

Mediálne raňajky k Analýze aktuálnej azylovej, migračnej a integračnej politiky SR
Mediálne raňajky k Analýze aktuálnej azylovej, migračnej a integračnej politiky SR

14.08.2020

Liga za ľudské práva zorganizovala dňa 14.08.2020 o 10.00 hod. raňajky pre novinárov, v rámci ktorých predstavila analýzu aktuálnej azylovej, migračnej a integračnej politiky SR a odporúčania k novej migračnej politike Slovenskej republiky.

Sayantan Roy:
Sayantan Roy: "Môj život na Slovensku pred a po vypuknutí COVID-19"

13.08.2020

Moje meno je Sayantan Roy, pochádzam z Indie. Študujem strojné inžinierstvo na bakalárskom stupni na Technickej univerzite v Košiciach.

Aktuálne štatistiky o pobyte cudzincov žijúcich na Slovensku
Aktuálne štatistiky o pobyte cudzincov žijúcich na Slovensku

11.08.2020

Prinášame Vám aktuálny prehľad o počte cudzincov žijúcich na Slovensku v rozdelení podľa štátnych príslušníkov tretích krajín a občanov EÚ, ich medziročný nárast a podieľ na počte obyvateľstva SR. Spracované infografiky obsahujú taktiež počet štátnych príslušníkov tretích krajín v rozdelení podľa jednotlivých typov pobytov, účelov prechodného pobytu, najčastejších krajín pôvodu a rozmiestnení v rámci jednotlivých krajov na Slovensku.  Pri vypracovaní infografík sme čerpali z verejne dostupných informácií publikovaných v Štatistickom prehľade legálnej a nelegálnej migrácie v Slovenskej republike za prvý polrok roku 2020, ktorý vypracoval Úrad hraničnej a cudzineckej polície Prezídia Policajného zboru. Viac štatistických informácií k pobytu cudzincov na Slovensku môžete nájsť na stránke Ministerstva vnútra SR TU.      

Letný tábor pre Hamziho, záchrana pre Khadru
Letný tábor pre Hamziho, záchrana pre Khadru

21.07.2020

O Khadre a jej synčekovi sme na Dobrej krajine písali už v roku 2016. Je leto 2020, Hamzi už má 8 rokov a chodí do školy. Khadra potrebuje pracovať aj cez leto, aby uživila rodinu, avšak nemá peniaze na denný tábor pre syna, preto Vás znovu prosíme o pomoc.

Vydali sme Analýzu azylovej, migračnej a integračnej politiky SR
Vydali sme Analýzu azylovej, migračnej a integračnej politiky SR

30.06.2020

V rámci projektu Migračný kompas sme analyzovali súčasné nastavenie azylovej, migračnej a integračnej politiky SR, ako aj aktuálne trendy a výzvy v oblasti azylu, imigrácie a integrácie utečencov a cudzincov na Slovensku. V dokumente Analýza situácie a odporúčania vo vzťahu k nastaveniu azylovej, migračnej a integračnej politiky v SR si môžete prečítať naše zistenia, závery a odporúčania.