Aktuality

Nová vzdelávacia webstránka pre samosprávy
Nová vzdelávacia webstránka pre samosprávy

11.02.2021

Predstavujeme Vám novovzniknutú vzdelávaciu webstránku www.kapacity.sk, ktorú sme pre Vás v rámci projektu KapaCITY pripravili, spolu s našimi partnermi Marginal, Centrom pre výskum etnicity a kultúry a Nadáciou Milana Šimečku, so zapojením odborníkov z agentúry Seesame.

Gregory Fabian J.D.:
Gregory Fabian J.D.: "Až na Slovensku som konečne zistil, čo chcem robiť „keď vyrastiem“."

09.02.2021

Som americký imigrant na Slovensku. Ale myslím si, že som dosť netypický migrant, pretože všetci moji starí rodičia sa narodili na Slovensku.

Banská Bystrica: Samosprávy potrebujú väčšiu pomoc štátu
Banská Bystrica: Samosprávy potrebujú väčšiu pomoc štátu

07.02.2021

Projekt KapaCITY vznikol v roku 2018, lebo si samosprávy uvedomili, že príchod cudzincov na Slovensko sa stáva aktuálnou výzvou. V tomto roku sa skončil, čo bola príležitosť spýtať sa zapojených miest na to, ako projekt hodnotia. Hovoríme s viceprimátorom Banskej Bystrice Milanom Lichým.

KapaCITY konferencia
KapaCITY konferencia

05.02.2021

Pozývame Vás na záverečnú konferenciu v rámci projektu KapaCITY.

Mojtaba Ketabchi:
Mojtaba Ketabchi: "Po úteku z Iránu sa pre mňa Slovensko stalo oázou."

03.02.2021

Presťahovanie sa na Slovensko pre mňa od začiatku znamenalo bezpečie a odchod od problémov, ktoré ma dlho trápili. Po výsluchoch na polícii, dvoch rokoch vo väzení, popravách mojich kamarátov a úteku z Iránu bolo pre mňa Slovensko oázou.

Anna Shvachka: “Pracujúci migranti z Ukrajiny patria medzi najzraniteľnejších.”
Anna Shvachka: “Pracujúci migranti z Ukrajiny patria medzi najzraniteľnejších.”

01.02.2021

Rozhovor s Annou Shvachkou, kultúrnou mediátorkou, zástupkyňou ukrajinskej komunity a líderkou humanitárneho občianskeho združenia na Slovensku,” SME SPOLU”

Dáša Vranka Knošková: Cudzinci sú zraniteľní už len tým, že sú cudzinci
Dáša Vranka Knošková: Cudzinci sú zraniteľní už len tým, že sú cudzinci

01.02.2021

Občianske združenie (OZ) Marginal sa od svojho vzniku v roku 2009 venuje aktivitám zameraným na jednotlivcov a komunity, ktoré sú ohrozené exklúziou. Primárne sa OZ zameriava najmä na pomoc a integráciu osôb s udelenou medzinárodnou ochranou.

Marshal Ramesh Pandya:
Marshal Ramesh Pandya: "Naučiť sa používať toaletný papier, bola pre mňa jedna z najväčších výziev, od kedy som prišiel do Európy."

19.01.2021

Pochádzam z Mumbaja, Indie. Môj otec bol vysokopostavený člen v hinduistickej kaste brahmanov, kým moja mama bola katolíčka. Obaja boli pôvodom z veľmi odlišných regiónov Indie, ale stretli sa v Mumbaji, kde pracovali a kde sa nakoniec aj vzali a usadili. Čoskoro na to som sa narodil a bol som vychovávaný v mestskom prostredí.

Marine:
Marine: "Vyrastala som v Alpách, ale hory ma nefascinovali, za to Tatry mi učarovali."

15.01.2021

O Slovensku som veľa nepočula, okrem hodín dejepisu a geografie v škole, keď sme pozerali hlavné mestá Európy. Nikdy som sa nezamýšľala, že by som sem išla. Ale dostala som dobrú pracovnú príležitosť. Bola som zvedavá a potom, čo som na internete videla fotky Bratislavy, som si povedala, že prečo nie. Bez toho, aby som naozaj vedela, čo tu nájdem.

Nastaran Alaghmandan Motlagh:
Nastaran Alaghmandan Motlagh: "Môj život na Slovensku a oslavy Nového roka (Silvestra)"

29.12.2020

Moja prezývka je Nasi, ale celé meno je oveľa dlhšie. Som z Teheránu, čo je hlavné mesto Iránu. Bývam v Bratislave už vyše 10 rokov. Keď sa ma ľudia pýtajú: “Prečo Slovensko?”, väčšinou odpoviem: “Prečo nie?”.