Aktuality

Čo sme robili v týždni od 5. do 9. februára 2018
Čo sme robili v týždni od 5. do 9. februára 2018

09.02.2018

Návštevy táborov Naša Baša mala dosť rušný týždeň, navštívila Záchytný tábor v Humennom ako aj Pobytový tábor v Opatovskej Novej Vsi. Našich klientov – manželský pár, pripravovala na absolvovanie azylového pohovoru aj s veľmi milou pani tlmočníčkou. Držíme im palce, aby uspeli! Na fotke sú informačné nástenky, ktoré v táboroch máme, aby nás klienti vedeli kontaktovať. Právna pomoc Minulý týždeň absolvovala naša Katka azylový pohovor s klientom v Medveďove a tento týždeň bola zas nahliadnuť do spisov na dublinskom stredisku Migračného úradu. To je oddelenie, ktoré rieši prípady žiadateľov o azyl, ktorí podali žiadosť o azyl aj v inej krajine EÚ a mali by tam byť vrátení. My im poskytujeme právnu pomoc, aby v ich prípadoch boli zachované ich práva. Ženská párty v Košiciach Vo štvrtok sme v Tabačke usporiadali ženskú párty, cieľom ktorej je spájať ženy z rôznych kultúr žijúce v Košiciach a okolí. Na tejto ženskej párty sa účastníčky dohodli, že budú organizovať zbierku pre ostatných klientov tu v KE a prispievať príbehmi na náš portál na Dobrej krajine. Držíme im palce! Odporúčané čítanie: Na našom blogu na SME sme zverejnili príbeh, ktorý sa stal tlmočníkovi, s ktorým spolupracujeme Alarm Phone na svojom blogu sumarizuje dianie v Stredomorí, vrátane počtu utopených utečencov a príbehov, ktoré za prvý mesiac roka 2018 zaznamenali Tento blog pojednáva o tom, ako Izrael deportuje utečencov z Eritrey a Sudánu, pochádza od Eritrejského ženského komunitného centra http://blogs.timesofisrael.com/will-israel-be-remembered-on-the-wrong-side-of-history/    

Čo sme robili v týždni od od 29. 1. do 2.2.
Čo sme robili v týždni od od 29. 1. do 2.2.

04.02.2018

Nová webstránka Od tohto týždňa nájdete naše týždňovky už na našom novom webe. Pripravovali sme ho od leta a tešíme sa, že je konečne spustený. Postupne pribudnú nové zaujímavé sekcie, rady pre klientov a zaujímavé články. Tak nás pozorne sledujte! Návštevy zariadení Každý týždeň navštevujeme zariadenia, v ktorých sa nachádzajú žiadatelia o azyl. V tomto týždni bola naša Miška v Humennom a Katka na azylovom pohovore s klientom z Afganistanu v zaistení v Medveďove. Úspechy na súdoch Tento týždeň sme mali veľa úspechov na súdoch – Monika vyhrala dva prípady, kde súd zrušil rozhodnutie o zaistení a čakáme tak prepustenie klientov a Baša vyhrala na Najvyššom súde azylový prípad žiadateľa o azyl z Burundi. Rozsudok nájdete pod číslom: 1Sžak/18/2017. Dúfame, že v obnovenom konaní mu Migračný úrad udelí azyl, pretože dôvody na to podľa nás má. Odporúčané čítanie: Ai Wei Wei napísal pre The Guardian o tom, ako vníma utečenectvo: The refugee crisis isn’t about refugees. It’s about us. Monikino okienko: Odteraz až do marca si prečítajte aj občasné okienko zo zážitkov našej právničky Moniky, ktorá sa rozhodla stráviť mesiac ako dobrovoľníčka – právnička v Grécku. No ešte predtým strávila týždeň v Istanbule, kde sa vzdelávala o tureckom azylovom systéme a starostlivosti o utečencov. Poslala nám fotku zo zaujímavej návštevy:   „Dnes sme boli na zaujímavej návšteve organizácie IHH, ktorá poskytuje humanitárnu pomoc, advokáciu a diplomatické vyjednávanie. Spravili neskutočne veľa - na územiach kde sú vysídlené osoby v Sýrii budujú pre nich kontajnerové mestečká a vybudovali aj mestečko pre deti. Na územiach pod správou opozície zriadili prvú univerzitu pre vysídlených Sýrčanov. Distribuujú aj humanitárnu pomoc –jedlo, zdravotnícke pomôcky a iné. Fungujú ale aj v Turecku a v mnohých iných krajinách. Pre nás sú známi tým, že vyjednali  prepustenie dvoch zajatých Češiek Hany a Anastázie, ktoré uniesli na hraniciach Pakistanu a Afganistanu. Tu a im zas podarilo dosiahnuť prepustenie viac ako 2000 vládou zadržaných Sýrčanov za Iračanov, ktorých zas zadržala opozícia. Robia neskutočnú prácu.“   Tešíme sa, že Monika má takéto zážitky a sme zvedavé, čo ju ešte čaká v Grécku! Dovidenia o týždeň!  

Šťastný nový rok a prvé novinky 2018
Šťastný nový rok a prvé novinky 2018

01.01.2018

Prinášame Vám prvú týždňovku v roku 2018

Vianočný miniportrét na Dobrej krajine
Vianočný miniportrét na Dobrej krajine

01.12.2017

Priatelia, na darcovskom portáli Dobrá krajina, kde nám prispievate na realizáciu rôznych vecí potrebných pre našich klientov a klientky, nájdete vianočný miniportrét našej riaditeľky Zuzany. Prečítať si ho môžete tu a veľmi nás poteší príspevok na náš projekt Dajme šancu utečencom. Ďakujeme!